پیمانکار رتبه یک تاسیسات

فاضلاب خاکستری – صرفه جویی در مصرف آب با سیستم بازیافت فاضلاب خاکستری
1397-10-10
هیترها – توصیه هایی برای حل مشکلات رایج سیستم های گرمایشی در فصل زمستان
1397-10-12
Show all

هوشمند سازی ساختمان ها – سیستم های اتوماسیون ساختمان در دنیای اینترنت اشیا

مترجم : بهزاد سینافر
دی ماه 97

هوشمند سازی ساختمان

BAS: Building Automation System

IoT: Internet of Things

BIoT: Building Internet of Things

هوشمند سازی ساختمان ها

در عصری که تمامی سیستم های الکترونیکی با استفاده از میکرو چیپ ها و مدارات مجتمع الکترونیکی طراحی و ساخته می شوند، فناوری IoT اینترنت اشیا به عنوان پیشگام و جامع ترین دستاورد سالیان اخیر در تمامی صنایع خود را نشان داده است که ساده ترین ادوات نظیر سنسورها و ترموستات های هوشمند تا ارتباطات بین خودرویی و مانیتورینگ سلامت بیماران را شامل می شود.

در زیر می توانید مقالات مرتبط با این موضوع را در وبسایت تاسیسات برقی و مکانیکی شرکت ارکان ارزش مطالعه فرمایید.

اینترنت اشیا در شبکه هوشمند توزیع برق

دبی: هوشمند شهر خاور میانه

هتل های هوشمند

در صنایع مرتبط با ابنیه و ساختمان های صنعتی و تجاری- مسکونی، نیز فناوری BIoT اینترنت اشیا ساختمان پیشرفت مناسبی در زمینه های روشنایی، HVAC، نظارت تصویری، کنترل تردد و سایر زیر سیستم های مرتبط با ساختمان داشته است. در واقع هدف گنجاندن فناوری های جدید در پروسه ساخت و مدیریت نگهداری آن کاهش هزینه ها توام با ذخیره سازی مناسب انرژی و افزایش سطح رفاه و کیفیت ساخت و زندگی ساکنان می باشد.

هوشمند سازی ساختمان

هوشمند سازی ساختمان

با افزایش روزافزون کاربری فناوری IoT در ساختمان، این ذهنیت برای مدیران پروژه های ساختمانی وجود خواهد داشت که نقش سیستم اتوماسیون ساختمان BAS با کارایی محدودش در مقایسه با سنسورهای پیشرفته و حجم داده های بزرگی که تولید می شود چگونه خواهد بود. کاربری های جدیدی نظیر تحلیل داده ها و هم چنین الگوریتم های پیجیده تشخیص عیب  تنها توسط بستر ارتباطی مناسبی امکان پذیر می باشد که این بستر توسط BIoT فراهم گردیده است. ولی با این وجود اکثر متخصصان فناوری ساختمان BAS را از رده خارج نمیدانند و تولید کنندگان ادوات و سیستم های BAS، آنها را به سمتی سوق داده اند که محصولاتی که در آینده تولید خواهند شد توانایی تطبیق با فناوری  اینترنت اشیا را داشته باشند.

BAS به عنوان اولین جایگاه ظهور IoT

اولین ایده کاربردی که به ذهن توسعه دهندگان فناوری IoT  رسید، سیستم های کنترلی غیر متمرکز فضاهای مسکونی-تجاری بود به نحوی که امکان ارتباط بین ادوات مختلف سیستم امکان پذیر باشد.  در واقع هدف اصلی اینترنت اشیا، امکان پذیر کردن مانیتور و کنترل از راه دور بود. در طی دو سه دهه قبلی همواره این ذهنیت وجود داشته است که ساختار های کنترلی دیجیتال  و هم چنین ادوات مرتبط نظیر سنسورها و محرک ها به وسیله BAS با یکدیگر ارتباط داشته باشند و هرچه قدر امکانات این ارتباط فراهم تر گردد، کارایی سیستم و سطح رفاه ساکنین ساختمان بیشتر خواهد بود.

استفاده از پروتکل ها و استانداردهای باز نظیر Lonmark   و BACnet این امکان را فراهم میکند تا تولید کنندگان مختلف سیستم های اتوماسیون  ساختمان با تکنولوژی های غیر یکسان، با استفاده از امکان ارتباط دستگاه – دستگاه توسعه داده شده، فناوری های مختلف را به هم دیگر متصل و ساختار های کنترلی به مراتب پیچیده تری را تشکیل دهند.

هوشمند سازی ساختمان

هوشمند سازی ساختمان

طیق برآورد متخصصان، تا سال ۲۰۲۰ هزینه تولید ادوات اتوماسیون ساختمان به حدی پایین خواهد بود که امکانات ارتباطی نظیر IoT جزو گزینه های پیش فرض محصولات در نظر گرفته خواهد شد و این ویژگی باعث خواهد شد که ساده ترین تا پیچیده ترین این ادوات قابلیت ارتباط از طریق اینترنت را داشته باشند. در نتیجه امکان  داشتن سیستم های سنسور، مانیتور و کنترل بی سیم، در هر سطح پیچیدگی و ابعادی، از راه دور امکان پذیر باشد.

رویکرد کم هزینه استفاده توام از BAS و IoT

یکی از راهکار های کم هزینه ارتقا به پلتفرم اینترنت اشیا برای ساختمان هایی که با BAS تجهیز شده اند، استفاده از BAS برای عملکردهای  کنترلی روزانه مرسوم ساختمان و در کنار آن توسعه یک نرم افزار  شخص سوم Third-Party Application برای کارهای نظیر تحلیل و واکاوی داده ها، تشخیص و تحلیلی وقوع عیب، افزایش کارایی زیر سیستم ها و ارائه گزارش های دوره ای، می باشد که کارائی این روش نسبت به روش های سنتی قبلی که بصورت نیمه اتوماتیک صورت میگرفت بیشتر خواهد بود.

 در این راهکار، روش کار بدین صورت خواهد بود که سیستم BAS اطلاعات خام الکتریکی و مکانیکی را از سنسورهای مربوطه ساختمان دریافت کرده و پس از تبدیل آنها به اطلاعات قابل مفهوم، داده ها را در اختیار پلتفورم IoT قرار میدهد. در نهایت این داده ها از این طریق  بستر اینترنت و  به صورت لحظه ای در اختیار نرم افزارهای شخص سوم قرار گرفته و تحلیل های اساسی در راستای ارائه گزارش های تحلیلی و یا تشخیص وقوع عیب برای یک ساختمان یا چندین ساختمان به صورت متمرکز صورت می پذیرد.

نرم افزارهای شخص سوم  مدیریت ساختمان به صورت اپلیکیشن های تلفن همراه نیز توسعه داده شده اند و دریافت اطلاعات از طریق شبکه سلولی تلفن همراه  انجام پذیر می باشد و هم چنین امکان ارسال دستورات کنترلی ساده از نرم افزار شخص سوم به ادوات  متصل به BAS  نظیر دستورهای مدیریت HVAC و روشنایی و تردد از این طریق فراهم می باشد.

روند رو به رشد  IoT و سایر خدمات فناوری اطلاعات به نحوی سریع است که سیستم های BAS پیاده شده در ساختمان های امروزی باید متناسب با نیازهای آیندگان خود را تطبیق دهند. به همین دلیل  شرکت های پیشگام در این صنعت نظیر BACnet سرویس مبتنی بر وب REBTful را جایگزین پلت فرم های قبلی خود کرده اند. این سرویس تمامی فناوری های اطلاعات مرتبط با ساختمان  و هم چنین رایانش ابری را با استفاده از رابط کاربری چند منظوره به همدیگر مرتبط می سازد و یک گام بلند در راستای تطبیق سیستم های کنونی با سیستم های مبتنی بر IoT  خواهد بود که در سالهای آتی توسعه داده خواهند شد.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص اینترنت اشیا و کاربردهای آن همچون استفاده از IOT در تهویه مطبوع، و یا آشنایی با روش های هوشمندسازی ساختمان ها، می توانید به بخش مقالات وبسایت ارکان ارزش مراجعه کنید.

منبع:

www.internetofthingsagenda.techtarget.com

www.memoori.com

یک دیدگاه