پیمانکار رتبه یک تاسیسات

هوشمندترین ساختمان جهان
1396-02-07
سنسور برنامه زمان بندی جهت مدیریت انرژی در سیستم های HVAC در ساختمان ها
1396-02-13
Show all

پارک انرژی سبز سانیو در ژاپن

پارک انرژی سبز سانیو در ژاپن

گردآورنده: آرمان محمدی
اردیبهشت ماه 96

   در حدود ۵۲۰۰ پنل خورشیدی منظم ، در کنار هم بزرگترین سیستم با سقف PV را در کاسایی ژاپن تشکیل داده اند. تحقیقات در مورد تجهیزاتی که با انرژی سبز کار می کنند، در شرکت پاناسونیک به ساخت پنل های PV دوروی HIT که شبیه به چراغ های کریسمس در دکوراسیون داخلی خانه های موجود در تعطیلات کریسمس بود، منجر شد. این پنل های فوق پربازده در حدود ۱MW الکتریسیته لازم را برای مصرف استاندارد حدود ۳۳۰ منزل مسکونی تامین می کند. پیش از ساخت این ساختمان های سبز، در زمینه تاسیسات شهری شاهد تکنولوژی هایی مانند دوچرخه های الکتریکی، پنل های فتوولتاییک دوطرفه HIT در نمای خارجی ساختمان ها، لامپ های لیتیوم یونی در خیابان ها، میزهای ابزار قابل شارژ خورشیدی و البته سیستم انرژی خورشیدی که آن را شارژ می کند، در داخل این پارک هستیم.

۶---green-energy-park-plaza_medium

  ساختمان ریاست پارک انرژی سبز کاسایی، دارای بیشترین پنل های خورشیدی با استفاده از پنل های دوطرفه تعبیه شده در نمای خارجی( که این پنل ها قادر به جذب اشعه های خورشیدی از جداره جلو و عقبشان هستند) می باشند که این پنل ها علاوه بر سقف در نمای خارجی ساختمان نیز به کار رفته اند. طبق گزارشات سانیو، این آرایه عمودی تنها نمونه ساخته شده در جهان در این ابعاد است. اما فواید انرژی خورشیدی به این جا ختم نمی شود،پنل های PV همچنین درخت تزیینی Solalib را که در جلوی ساختمان واقع است، به زیبایی آراسته اند. همچنین یک پارکینگ خورشیدی نیز برای شارژ دوچرخه های الکتریکی پارک شده در آن ساخته شده است.

  سیستم ۱MW در ترکیب با سیستم مگا باتری لیتیوم-یون ۱٫۵MWh ( با بیشترین سطح ظرفیت در کل دنیا) به تغذیه بسیاری از فعالیت های پارک کمک کرده و همچنین به عنوان یک تجربه در جهان واقعی برای محققان در این زمینه کاربرد اساسی دارد.این تکنولوژی سیستم انرژی هوشمند، که دربرگیرنده سنسورها و نمود روشنی از اهداف استفاده از انرژی و داده های بی وقفه هستند، همگی بخشی از هدف شرکت پاناسونیک و سانیو برای کاهش تاثیر گاز CO2 در پارک های سبز به میزان ۲۴۸۰ تن در هر سال است( مقدار CO2 ای که به وسیله ۱۷۷۰۰۰ درخت سرو جذب می شود).

   برای سانیو، به عنوان شرکت مکمل و همکار پاناسونیک، پارک انرژی سبز، جایی است که در آن انرژی ذخیره شده و توان خورشیدی و تکنولوژی های شبکه هوشمند نه تنها باعث بوجود آمدن سطح تازه ای از نوآوری شده اند، بلکه نسلی جدید از تکنولوژی را بوجود آورده اند. فناوری که طرفداران انرژی پاک آن را رویا می دانستند، در این پارک به واقعیت پیوسته است. تولید ۱ مگاوات توان فتوولتاییک، ۵/۱ مگاوات توان ذخیره شده در باتری و ایستگاه های شارژ خودردهای برقی نمونه ای از این امکتنات در شروع کار هستند.

IMG_0064

  نحوه دسترسی به این پارک به این صورت است که ابتدا از میان مزارع کوچک و شالیزارهای برنج موجود در جادهاوزاکا و توکیو گذشته که کنتراست بسیار جذایی را از پشت شیشه بوجود می آورند. در ابتدای پارک یک ایستگاه درخت مانند به اسم Solalib وجو دارد که علاوه بر شارژ وسایل نقلیه الکتریکی(EV) به یک سیستم ذخیره باتری موجود در ساختمانی نزدیک برای مواقع ضروری متصل است.

پشت Solalib، ساختمان مدیریت قرار دارد که همانگور که گفته شد با پنل های فتوولتاییک پوشش داده شده است. این پنل های HIT علاوه بر توانایی جذب پرتوهای مستقیم خورشید، می توانند پرتوهایی را که به از پشت می تابد را نیز جذب کنند( به دلیل ویژگی دوطرفه بودن آن ها). این ماژول ها همچنین  در روزهای گرم آفتابی  به عنوان سایه بانی برای کارمندان به شمار می آید. چراغ های LED که توسط انرژی خورشیدی تغذیه می شوند، لوگوی شرکت سانیو را بالای ساختمان نمایان می سازند.

sanyo-energy (1)

بعد از ساختمان مدیریت، یک پارکینگ خورشیدی متشکل از بیش از ۱۰۰ دوچرخه الکتریکی قرار دارد که باتری هایشان را بدون استفاده از هیچ انرژی تجاری محلی، حتی در روزهای بارانی یا در شب، تامین می کنند. پس از این که کارمندان در هنگام صبح با دوچرخه به محل کار رسیدند، باتری دوچرخه ها را در محل تعبیه شده قرار می دهند تا برای مسیر برگشت به خانه کامل شارژ شود.

  بحرانی ترین مولفه پارک انرژی سبز، سیستم مگا باتری لیتیوم-یونی ۵/۱ مگاواتی آن است. بدون توجه به مقدار پیشرفته بودن تکنولوژی انرژی های پاک خورشیدی، بادی و… برای یک شبکه هوشمند، مقدار طرفیت ذخیره انرژی باتری نکته کلیدی است. در حال حاضر، ۳۱۰۰۰۰ باتری تعبیه شده در ۱۰۰۰ سیستم، مصرف مورد نیاز وسایل را تامین می کند. توان ارزان قیمت حاصل از شبکه های محلی در شب، باتری ها را شارژ کرده به نحوی که نیاز روزانه کلی پارک تامین می گردد.

ed959ceab5adeab480_-ed88acec8b9ceb8f84-4

   برای کشور ژاپن، این پارک هموارکننده مسیر این کشور برای ورود به انجمن کشورهایی با کربن پایین است. افزایش قیمت سوخت های فسیلی، عواقب زلزله فوکوشیما و بحران های هسته ای و همچنین اقتصاد راکد، همگی باعث ایجاد نوآوری و مزایایی چشمگیر در این پارک شده اند. با تجدید نظر بسیاری از کشورها در مورد برنامه های هسته ای شان، نوآوری ای که در این جا در حال پیشرفت است، می تواند به منزله خون تازه ای در رگ های اقتصاد ژاپن باشد.

منابع

  1. www.inhabitat.com
  2. www.triplepundit.com

یک دیدگاه