پیمانکار رتبه یک تاسیسات

پمپ زمین گرمایی
1395-08-18
حقایق توربین های بادی
1395-08-21
Show all

نگهداری و تعمیرات – پایش وضعیت Condition Monitoring

نگهداری و تعمیرات – پایش وضعیت Condition Monitoring

گردآورنده: جمال محمدی
آبان 95

پایش وضعیت Condition Monitoring

مشخص کردن نقاط احتمالی برای جلوگیری از وقوع خرابی های پرهزینه و مخرب

پایش وضعیت(CM)، جلوگیری از خرابی های احتمالی قبل از وقوع آنها می باشد. در این مقاله مجموعه ای از روش های استراتژیک، سرویس های نظارتی و حتی آموزش کارکنان جهت نظارت موثر بر تجهیزات خدماتی ساختمان پیشنهاد شده است. راه حل های توصیه شده با به حداقل رساندن هزینه تعمیرات پیش بینی نشده، کاهش خطر خسارات احتمالی و از بین بردن اختلالات ناشی از خرابی برای مشتریان مقرون به صرفه هستند.

روشهای پایش وضعیت

برای نظارت بر وضعیت کارخانجات و ساختمان ها چندین روش وجود دارد که در ادامه برخی از این روش ها به اختصار توضیح داده می شوند.

1- بررسی های میدان الکترومغناطیسی(EFM)

پایش وضعیت Condition Monitoring

چگونگی توزیع میدان الکترومغناطیسی محل کار در طول یک شبانه روز

در روش بررسی میدان الکترومغناطیسی(EFM) سطح میدان الکترومغناطیسی ناشی از جریان 50Hz ساختمان را با میزان استاندارد مقایسه می کنند. به محض رسیدن قدرت و موقعیت میدان الکترومغناطیسی به مقدار استاندارد مشخص شده، پیشنهادات لازم جهت رفع مشکل ارائه شده است.

 هر گونه تولید، انتقال و استفاده از انرژی الکتریکی با تشکیل میدان الکترمغناطیسی ضعیف با فرکانس 50Hz همراه است. این میدان های الکترومغناطیسی حقایق روزمره ما هستند: این میدان ها بوسیله خطوط برق، مبدل ها، کابل کشی ها، تابلو برق ها و همچنین وسایل الکتریکی خانگی و اداری تولید می شوند. انرژی برق بدون هیچگونه تاثیر مضری(بغیر از آسیب های گهگاه حرارتی و برق گرفتگی) صد سال است که استفاده می شود! هر چند در سال های اخیر نگرانی ها در مورد میدان های مغناطیسی بیشتر شده است، مخصوصا تاثیری که بر “لوله برتو کاتدی” نمایشگرهای کامپیوتر دارند. با روی کار آمدن صفحات نماشگر کاملا مسطح نگرانی در مورد تاثیر لامپ پرتو کاتدی از بین رفته است ولی نگرانی در مورد میدان های مغناطیسی هنوز وجود دارد.

بمنظور حفظ سلامتی ما محدودیت هایی اتخاذ شده است. کمیسیون بین الملل حفاظت در برابر تشعشعات غیر یونیزی(ICNIRP) برای محدود کردن سطوح میدان الکترومغناطیسی بیش از حد معمول، مجموعه ای استاندارد وضع کرده اند. این سازمان غیردولتی که بطور رسمی بعنوان WHO شناخته می شود و تمامی دستاوردهای علمی سراسر دنیا را مورد بررسی قرار می دهد. براساس مطالعات و بازنگری های عمیق علمی ICNIRP با نظر گرفتن محدودیت های موجود دستورالعمل هایی را پیشنهاد می کند. این دستورالعمل ها در صورت لزوم بصورت دوره ای بازنگری و به روز می شوند.

پایش وضعیت Condition Monitoringدستورالعمل های سال 1998 میدان الکترومغناطیسی ICNIRP

جدول فوق شامل دستورالعمل های پیشنهاد شده از طرف ICNIRP در سال 1998 می باشد که در سال 2010 یک سری بازنگری ها روی آن انجام شد اما استانداردهای EU هنوز هم با همان دستوالعمل سال 1998 کار می کنند.

2- پیوستگی انرژی

هنگام برق رفتگی چه اتفاقی می افتد؟

پایش وضعیت Condition Monitoring

پایش وضعیت Condition Monitoring

برای تمامی مشاغل و مدیران تاسیسات انرژی الکتریکی بسیار ضروری است که وظیفه آنها اطمینان از در دسترس بودن آن در مواقع مورد نیاز است. انرژی الکتریکی به دلایل زیر قطع می شود:

 • میزان مصرف بر میزان انرژی برق ورودی پیشی بگیرد
 • نقص توزیع انرژی داخلی
 • نقص در شبکه توزیع برق خارجی
 • کمبود ظرفیت تولید ملی
 • خرابی منابع انرژی پشتیبان از قبیل ژنراتورها

3- نظارت بر کیفیت انرژی

در کشورهای اروپایی هر ساله هزینه کیفیت نامناسب انرژی برق بالغ بر بیست میلیارد دلار است. 75% کیفیت نامناسب برق به سبب تصمیماتی است که خود صاحبان صنایع اتخاذ می کنند. کیفیت انرژی در ساختمان ها نیز موجب بروز برخی مشکلات می شود. هر چند سالهاست که این مشکلات وجود دارند، ولی ظهور تجهیزات IT موجب بهبود و رفع مشکلات کیفیت انرژی موجود در دفاتر و مراکز داده امروزی شده است.

امروزه بسیاری از مهندسین حرفه ای برق در مورد مشکلات کیفیت برق و چگونگی برطرف کردن آنها مشغول بکارند، ولی اغلب تجهیزات بدون کمک یک مهندس برق و در نظر گرفتن اثرات الکتریکی جانبی انتخاب، خریداری، نصب و راه اندازی شده اند. این موضوع سبب بروز مشکلاتی از قبیل:

 • گرم شدن مرتب سیم های انتقال جریان مخصوصا سیم نول
 • گرم شدن بیش از حد مبدل ها
 • خرابی ترمینال ها
 • بروز اختلال در قطع کنندهای مدار با ضریب اوج بالا
 • تاثیر توان پیش افتی بر روی UPS
 • شکست خازن های PFC
 • خرابی منبع تغذیه هنگام تامین انرژی UPS بوسیله ژنراتور
 • هزینه بالای انرژی بخاطر ضریب انرژی ضعیف
 • افت، شکست و تورم ولتاژ
 • میدان های الکترومغناطیسی
 • بروز خطرات انسانی
 • قابلیت انعطاف و اعتمادپذیری ضعیف

4- بررسی عکس های حرارتی سرویس های ساختمانی

پایش وضعیت Condition Monitoring

بررسی عکس ها یا تصاویر حرارتی به روش های مختلف بررسی سرویس های برقی و مکانیکی گفته می شود، که درست پس از راه اندازی آن ها در طول حیات ساختمان انجام می شود. عکاسی حرارتی یا بررسی اندازه گیری حرارتی روش های متنوعی هستند، که بعد راه اندازی وسایل الکتریکی و مکانیکی برای بررسی وضعیت آن ها، در طول حیات ساختمان انجام می شود. عملکرد سرویس های گوناگون ساختمان را می توان، بکمک عکس های حرارتی بعنوان بخشی از گزارش بازدید، اصلاح کرد. بدلیل اینکه این روش ها نیازی به تماس مستقیم ندارند در نتیجه تدابیر لازم حفاظتی هم لازم نخواهد بود.

متداول ترین اماکن و عیوب موجود در تجهیزات و وسایل خدماتی ساختمانی که بررسی عکس های حرارتی در یافتن آنها بسیار کارآمد است:

 • سقفهای سرد شده
 • گرم شدن سقف ها به خاطر الکتریسیته
 • گرم شدن کف اتاق ها
 • مراکز داده
 • وسایل بررسی الکتریکی
 • نیروگاه های برق

5- بررسی های تحلیل ارتعاشاتی

پایش وضعیت Condition Monitoring

شکل(1): میزان ارتعاش اندازه گیری شده

تحلیل ارتعاشات دستگاه

می توان براساس استاندارد ISO-10816-3 بوسیله تحلیل ارتعاشات ماشین های دوار وضعیت و شرایط شفت ها، قسمت های چرخان و یاتاقان ها را بررسی نمود. به این ترتیب می توان قبل از رخ دادن خرابی آنرا شناسایی و از وقوع خطرات احتمالی و هزینه های کلان جلوگیری نمود.

همچنین می توان اندازه گیری ها را بوسیله ارتعاش یاتاقان(BV) به دست آورد که با اطمینان بالای 80% وضعیت و شرایط یاتاقان را برای ما نشان خواهد داد. شکل(1) وضعیت دو واحد تامین هوا(AHU) را در بیمارستانی در لندن نشان می دهد. درحالیکه فن شماره 2 سالم است فن 1 ،در یاتاقان انتهایی موتور در سمت درایو، یک سری ارتعاشات و نامیزانی را نشان می دهد. با مشخص شدن این وضعیت فورا موتور را جهت جایگزین کردن یاتاقان در لیست تعمیرات قرار دادند تا از هزینه های بالا و تعطیلی ناشی از خراب شدن ناگهانی یاتاقان جلوگیری شود.

6- تماس انسانی(Human Exposure)

پایش وضعیت Condition Monitoringشکل(2): میزان ارتعاشات محاسبه شده در کف طبقه دوم

در این قسمت براساس استاندارد بین المللی ISO 2631-2 میزان ارتعاشات و لرزش های کل دستگاه که در تماس با انسان قرار می گیرد شناسایی و مقدار آن مشخص می شود. این ارتعاشات معمولا از طریق زمین به انسان وارد می شود که باید میزان و مقدار آن در حد استاندارد باشد. فرکانس ارتعاشات موجود در ساختمان باید در بازه 1Hz الی 80Hz باشد.

شکل(2) در ارتباط با درخواست تعدادی از کارمندان است که در دفتر کار خود در معرض یک سری ارتعاشات قرار داشتند و این لرزش ها کار آن ها مختل کرده بود. شکایت ها بیشتر مربوط به دو ناحیه خاص از طبقه دوم بود که در آنجا دو قسمت از سازه بهم وصل می شدند. نتایج نشان داد که میزان ارتعاشات وارده به کارمندان بر طبق الگوی استاندارد بیشتر از حد مجاز است. تمام احتمالات حاکی از آن بود که این ارتعاشات ناشی از حرکت افراد در داخل ساختمان است نه عوامل خارجی از قبیل خط آهن کنار ساختمان. در نهایت مالکان باید ساختمان را بررسی و در صورت نیاز به تعمیرات و تمهیدات ضروری آنرا انجام می دادند.

7- تحلیل ارتعاشات وارده از طرف زمین

پایش وضعیت Condition Monitoringشکل(3): در این شکل میزان ارتعاشات ایمن پایین تر مقدار تعیین شده توسط شبکه ملی(The National Grid)

در اینجا از بررسی های تحلیل ارتعاشی برای حصول اطمینان از ارتعاشات زمین ناشی از تخریب و ساخت و ساز استحکامات بتنی استفاده می شود. نباید ارتعاشات زمین از میزان تعین شده براساس استاندارد T/SP/SSW/22 خطوط لوله از طرف شبکه ملی تجاوز کند. برای خطوط لوله ارتعاشات زمین نباید تحت هیچ شرایط از مقدار تعیین شده توسط شبکه ملی T/SP/SSW/22 تجاوز کند.

شکل(3) میزان ارتعاشاتی است که هنگام حفر کانال در طول یک خیابان بتونی به خطوط انتقال گاز فشار قوی اعمال می شود. برای ایجاد کانال از دستگاه “پیکسر” جهت شکستن بتون و پس از آن برای خاکبرداری از بیل مکانیکی استفاده شده است. شکل(3) نشان می دهد که با نزدیک شدن پیکسر به محل قرارگرفتن حسگرها بر روی خط لوله ارتعاشات افزایش میابند. بنابراین با نزدیک شدن پیکسر به خط لوله آنرا عوض کرده و برای جابجایی خاک از بیل مکانیکی استفاده می شود. مقدار ارتعاشات پایین تر از مقدار پیشنهاد شده توسط شبکه ملی بعنوان ارتعاشات ایمن شناخته می شوند.

منبع:   https://www.bsria.co.uk

یک دیدگاه