پیمانکار رتبه یک تاسیسات

سیستم GSHP – مقایسه سیستم گرمایشی GSHP با سیستم های گرمایش سنتی
1397-11-27
هتل هوشمند – آشنایی و بررسی تاسیسات هتل های بسیار هوشمند و مدرن
1397-11-29
Show all

پنج مرحله برای جلوگیری از بروز اشتباهات در برآورد یک پروژه ساخت و ساز

مترجم: مریم مصطفی نظری
بهمن ماه 97

 

 

پنج مرحله برای جلوگیری از بروز اشتباهات در برآورد پروژه های ساخت و ساز

 

مقدمه

کلیه شرکت های طراحی و مجریان ساختمانی از قبیل شرکت های مجری تاسیسات برق و مکانیکی همواره در جریان بسیاری از معاملات و مناقصه های سودآور و وسوسه برانگیز هستند. اما در چنین شرایطی باید مطمئن شد که مزایده شرکت به درستی قیمت گذاری شده است. برای مدیریت صحیح روند مناقصه لازم است تمام اعضای خدمه نسبت به وقوع هزینه های احتمالی در طول فرآیند تکمیل پروژه هوشیار باشند. در این مقاله نگاه کوتاهی به پنج مرحله کلیدی برای جلوگیری از بروز اشتباهات در برآوردهای پروژه های ساخت و ساز شده است.

عدم انسجام در پروژه ساخت و ساز

برای پروژه های بزرگ این امکان وجود دارد که از افراد زیادی برای تخمین هزینه های اجرایی و ساخت و ساز کمک گرفته شود. در این صورت احتمال بروز خطا در کار بیشتر خواهد شد. در این شرایط بدون داشتن دستورالعمل های روشن، سازگار و قابل درک با برآوردهای بسیار متفاوتی برای خدمات و محصولات مشابه مواجه خواهیم شد. این نکته را فراموش نکنید که افراد مسئول موظف است جزئیات بیشماری در خصوص پروژه با ضرب العجل های کوتاه مدت فراهم کنند. اگر از سیستم های حسابداری و نرم افرازهای مدیریت پروژه که استفاده از آنها بسیار راحت بوده و همچنین تعاریف دقیقی نیز ارائه می دهند استفاده نکنند، خطاها و بی ثباتی ها به آسانی وارد روند کار می شوند.

پیمانکاران فرعی ممکن است خدمات و محصولات نسبتا متفاوتی نسبت به یکدیگر ارائه دهند، بنابراین ضروری است که توسط نرم افزارهای مربوطه تمامی خدمات ارائه شده توسط آنها دقیقاً ضبط شده و سپس با الزامات، دستورالعمل ها و تبصره های ذکر شده در قرارداد تطبیق داده شود. اگر چنین تفاوت هایی به درستی ثبت نشوند، امکان دارد قیمت مزایده شما 50% کمتر از رقیب شما در بازار شود. از اینرو مهم است در خصوص صحت و ثبات اطلاعاتی که کسب کرده اید اطمینان حاصل کنید.

دستکاری اعداد و ارقام

به منظور برآورد پروژه های ساخت و ساز نیازمند سطحی از جزئیات و پیچیدگی ها هستید که از ابزارهای پیشرفته تری به دست آمده است. در سال های اخیر، بسیاری از شرکت ها برای تخمین اعداد و ارقام از فرآیندهای صفحه گسترده پیشرفته بهره گرفته اند. این ابزارها برای فعالیتهای مختلف و همچنین برای خودکارسازی محاسبات کلیدی به منظور بررسی سناریوها و شرایط ها متفاوت بسیار کارآمد به شمار می آیند. اما چنین انعطاف پذیری باعث بروز خطراتی می شود. اگر بخواهیم خوش بین باشیم، دستکاری اعداد و ارقام در یک ستون به منظور کاهش یک هزینه به خصوص می تواند به سادگی باعث ایجاد عواقب و تغییراتی در یک قسمت از اسناد شده و پس از تکمیل محاسبات، این تغییر چند برابر خواهد شد. درست پس از اینکه قرارداد بسته شده و در شرف آغاز به کار هستید، متوجه خواهید شد که تنها یک تغییر کوچک می تواند کل محاسبات شما را از این رو به آن رو کند.

قیمت مزایده ی بسیار پایین

حتی اگر هزینه ها در همان مراحل اول پروژه بدون تناقض و به درستی برآورد شوند، باز هم احتمال بروز مشکل وجود خواهد داشت. در نظر گرفتن یک حاشیه سود بر برآورد هزینه های پروژه امری واضح و مبرهم تلقی می شود، اما جالب است بدانید که همین محاسبه ساده در بسیاری از مواقع نادیده گرفته می شود. اگر به اشتباه تصور کنیم که حاشیه سود در هزینه کلی مدنظر قرار گرفته است، با مشکلاتی جدی روبه رو خواهیم شد. می توان با استفاده از ابزارهای ساده و معین، قیمت مزایده را به نحوی تعیین کرد که نه بسیار پایین و نه بسیار بالا باشد.

 

پنج مرحله برای جلوگیری از بروز اشتباهات در برآورد پروژه های ساخت و ساز

 

مشکلات نرم افزاری

نرم افزار نقشی کلیدی در کاهش زمان انجام فرآیند ایفا می کند. اما اگر به نرم افزارهای غلط تکیه کنیم به خطاهایی برخورد خواهیم کرد که امکان دارد در زمان برآورد فرآیند از چشم ها به دور باشند. نتایج نشان می دهند که احتمال وجود خطا در نرم افزارهای ساخت و ساز و متعاقب آن عملکرد برنامه بالا است. علاوه بر این در سخت افزارها هم ناسازگاری هایی دیده شده که در زمان ادغام اطلاعات جمع آوری شده از نرم افزارهای مختلف دچار مشکلاتی شده اند. اگر کار با سیستم ها دشوار باشد و یا حتی نتوان به خوبی آنان را درک کرد، فرآیند تخمین مرحله بسیار طاقت فرسا خواهد بود و به احتمال زیاد دربرگیرنده خطاهایی نیز می باشد. لازم است که سیستم ها کاربر پسند و آموزشی بوده تا خدمه بتوانند در زمان برآورد هزینه  نهایی پروژه از آنها بهره کاملی بگیرند.

عدم شفافیت

یک ارزیابی جامع از هزینه ها تنها بخشی از فرآیند مزایده به حساب می آید. کارمندان تمام بخش های یک شرکت باید از جزئیات برآورد هزینه مطلع باشند. اگر اطلاعات تنها به صورت سطحی و فقط در یک صفحه  گسترده ارائه شده باشد، اعضای خدمه ملزم خواهند بود وقت و زمان بیشتری صرف درک آن کنند. ضروری است که اطلاعات مرتبط و شفافی از جزئیات کار و همچنین تفکیک دقیقی از مراحال کار برای تمام اعضای شرکت و همچنین مدیران پروژه و کارمندان تیم تجاری ارائه شود. چنین شفافیتی در برآوردها کارمندان را تشویق به همکاری و مشارکت بیشتری خواهد کرد. از اینرو آنان قادر خواهند بود اطلاعات و نتایج کاری خود را به راحتی با یکدیگر به اشتراک گذاشته و در خصوص نحوه  ارائه یک پروژه موفق با یکدیگر بحث و تبادل نظر کنند.

 

منبع:

 

http://www.constructionglobal.com

 

یک دیدگاه