پیمانکار رتبه یک تاسیسات

سیستم برق-آبی- آشنایی با اجزای اصلی تشکیل دهنده یک سیستم برق-آبی
1397-09-15
لوله های پلاستیکی – اثرات مثبت استفاده از لوله های پلاستیکی در سیستم لوله کشی
1397-09-18
Show all

پمپ های خانگی – بررسی پمپ های خانگی با کاربرد آبرسانی در ساختمان

بررسی پمپ های خانگی

مترجم: علی علیخانی
آذر ماه 97

پمپ های خانگی

بخش اول

پمپ ها از نظر کاربرد و ساختمان تنوع بسیار زیادی دارند و جدا از پمپ های صنعتی مثل پمپ روغن و یا مواد شیمیایی و یا پمپ های بهداشتی، پمپ های آب نیز خود به چندین دسته و گروه مانند پمپ های شناور، پمپ های سانتریفیوژ، پمپ های فشار قوی، پمپ های آب گرم، پمپ های سیرکولاسیون و … تقسیم بندی می شوند.

در این مقاله ما به پمپ های خانگی با کاربرد آبرسانی در ساختمان ها می پردازیم که عمده  این پمپ ها از نوع گریز از مرکز هستند.

امروزه به دلیل مرتفع شدن ساختمان ها و البته ساخت و سازهای متمرکز و غیر استاندارد بسیاری از ما با مشکل کمبود فشار آب مواجه شده ایم و حتی در بعضی موارد این افت فشار تا قطعی کامل آب پیش می رود و هر چقدر محل سکونت شما در طبقات بالاتری باشد بیشتر با این مشکلات مواجه شده اید. البته این مشکل فقط مختص آپارتمان های مرتفع نیست، در بعضی موارد ساختمان یک یا دو طبقه نیز بسته به شرایط دیگر، مانند فشار آب منطقه، تراکم جمعیتی منطقه، متراژ و لوله کشی و تعداد شیرهای ساختمان ممکن است با مشکل کمبود فشار آب مواجه باشند.

انواع پمپ های خانگی

بوستر پمپ

پمپ جتی

پمپ سانتریفیوژ

پمپ بشقابی

 پمپ های خانگی ا مخزن انبساط

 پمپ های خانگی با کلید اتوماتیک

پمپ های خانگی

انتخاب پمپ

انتخاب مناسب پمپ یک کار کاملآ فنی بوده و نیازمند اطلاعات تخصصی است، چرا که اگر پمپ نامناسبی برای نیاز خود انتخاب کنید نه تنها مشکلاتتان برطرف نخواهد شد بلکه مشکلات جدیدی نیز برای خود به بار خواهید آورد که سر و صدای زیاد، افزایش مصرف برق و افزایش نشتی و ترکیدگی لوله ها از آن جمله است.

عوامل زیادی در انتخاب پمپ ها دخیل هستند ک البته در نهایت منجر به دو پارامتر فشار و دبی می شوند که بر اساس همین دو کمیت پمپ انتخاب می شود؛

اما بهتر است قبل از هر چیز بدانیم هد و دبی چیست؟

هد يا اختلاف ارتفاع پمپاژ و يا فشار پمپ است، که براي پمپ هاي گریز از مرکز هد  بر حسب متر (m) و يا فوت (ft) بيان مي شود و براي پمپ هاي روتاري و جابجايي مثبت معمولاً فشار پمپ بر حسب bar،  پوند بر اينچ مربع (PSI)، كيلو پاسكال (kPa) بيان مي شود. بیان هد با واحد متر نشان می دهد كه پمپ تا چه ارتفاعي توانایی آبرسانی را دارد. مثلاً پمپي كه هدي معادل ۳۰ متر دارد،  قادر است سيال را تا ارتفاع حدود ۳۰ متري بالا ببرد. اما باید به این نکته توجه داشت که پمپاژ همیشه به صورت یک خط صاف نیست و مسیر لوله کشی مسلمآ دارای اتصالات زیادی خواهد بود که نحوه ی محاسبه ی آنها بر اساس نوع اتصال به کار رفته متفاوت خواهد بود

دبي يا همان مقدار حجم سيال در واحد زمان كه توسط پمپ جابجا مي شود. برای اینکه بتوانید به صورت عملی دبی یک پمپ را پیدا کنید کافیست آب خروجی از پمپ را در مدت زمان معینی مثلآ یک دقیقه در ظرفی با حجم مشخص مثلآ ۱۰ لیتری بریزید، حال اگر ۷ لیتر از ظرف در مدت یک دقیقه پر از آب شده است دبی پمپ شما ۷ لیتر بر دقیقه است. يكاي علمي دبي بر حسب واحد SI، متر مكعب بر ثانيه m3/sec مي باشد.

 بعضی از موارد موثر در میزان فشار و دبی:
متراژ واحد
تعداد طبقات آپارتمان
میزان مصرف آب
تعداد شیر آب


نکات مهم در نصب پمپ های خانگی

علاوه بر انتخاب مناسب و درست پمپ راه اندازی و نصب درست آن نیز مهم و قابل توجه است. نکاتی که در حین نصب باید مورد توجه قرار بگیرند شامل موارد زیر است:

هنگام نصب و راه اندازی، پمپ باید پایین تر از سطح منبع مکش قرار بگیرد تا فشار مکش منفی نگردد، اما اگر به هر دلیلی این امکان به جهت نصب پمپ وجود نداشت باید حدالمقدور پمپ نزدیک سطح مایع منبع مکش قرار گیرد تا از پدیده ی کاویتاسون جلوگیری به عمل آمده و در کار صحیح پمپ خللی ایجاد نشود. همچنین مسیر لوله کشی نیز باید تا جایی که ممکن است مستقیم بوده و از زانویی ها، خم ها و اتصالات استفاده کمتری شود. معمولا بین محل اتصال لوله مکش و زانویی فاصله ای به طول حداقل ۵ برابرای قطر دهانه ی مکش در نظر گرفته می شود تا فشار مکش متعادلی برقرار شده و از تلفات و صدمات هیدرولیکی پمپ کاسته شود.

قطر لوله ی مکش بهتر است یک درجه از قسمت رانش (خروجی) بزرگتر در نظر گرفته شود، لوله ی مکش باید کاملآ آب بندی بوده و یک تا دو متر پایین تر از حداقل سطح آب چاه (در مواردی که فشار پشت پمپ وجود نداشته و پمپ خود عمل مکش را انجام می دهد) نصب شود تا از حرکت معکوس آب جلوگیری شود.

بهتر است الکتروپمپ بر روی یک شاسی قرار گرفته تا از ارتعاشات آن جلوگیری به عمل آمده و تعادل برقرار باشد اما در مواردی که از پمپ و موتور با کوپلینگ خارجی استفاده شود استفاده از شاسی کاملآ ضروری بوده تا علاوه بر دلایل گفته شده از ارتعاشات محور کوپله شده موتور و پمپ جلوگیری به عمل آمده شود و همچنین فاصله ای از سطح زمین به جهت اطمینان از عدم نفوذ آب به موتور پمپ حاصل شود. عدم شاسی مناسب موتور پمپ باعث بهم خوردگی تنظیم محور موتور و پمپ شده که باعث خرابی بوش های اتصال محور موتور و پمپ و نهایتا خرابی یاتاقان ها و شکستن محور می شود.

به جهت محافظت پمپ در مقابل فشارهای اضافی از یک شیر دروازه ای و یک سوپاپ کنترل در مسیر رانش (خروجی) پمپ استفاده می شود.

طبق مبحث ۱۶ مقررات ملی ساختمان، اتصال پمپ به صورت مستقیم به انشعاب اصلی آب شهری غیر مجاز بوده و پمپ باید توسط شیر یکطرفه به سیستم آب شهری وصل شود.

معمولآ اکثر پمپ ها قابلیت کارکرد در دورهای ۱۵۰۰ و ۳۰۰۰ را دارا هستند که در دورهای۳۰۰۰ دارای هد و دبی بیشتر و در عین حال سر و صدا و استهلاک بیشتری هستند.

منبع:

http://www.popularmechanics.com/home/how-to/a152/1275136/

https://www.justwaterpumps.com.au/household-pump-selection-guide

 

یک دیدگاه