پیمانکار رتبه یک تاسیسات

اطفاء حریق خودکار-بررسی کاربردی سیستم اطفاء حریق خودکار یا فایرتریس (Firetrace)
1397-12-17
فاضلاب خاکستری – سیستم تصفیه فاضلاب خاکستری برای مصرف خانگی
1397-12-21
Show all

پمپ­ گرمایی یک راه بسیار سبزتر برای تامین آب گرم و گرمایش خانه

مترجم:احسان نجفی
اسفند ماه 97

 

پمپ گرمایی

 

مقدمه

ممکن است که شما پمپ گرمایی نصب شده در خانه خود داشته باشید. پمپ­ های گرمایی یک راه بسیار سبزتر برای تامین آب گرم و گرمایش خانه ارائه می­ دهد. با این حال، قبل از انجام هر کاری بسیار مهم است که تحقیقات بسیاری در موضوع مورد نظر به انجام رساند. در این مقاله به راندمان پمپ گرمایی و درجه حرارت پرداخته می­شود تا به شما برای ایجاد انتخابی درست کمک کند.

آیا پمپ­ های گرمایی کارآمد هستند؟

هنگام اشاره به پمپ­ های گرمایی به طور کلی باید از استفاده از کلمه بهره وری اجتناب شود. به این دلیل که اصطلاح پمپ های گرمایی دارای یک تعریف ترمودینامیکی بسیار خاص است. در عوض، به جای آن باید از ضریب عملکرد (COP) استفاده  شود. به دلیل این که ضریب عملکرد از توصیف نسبت گرمای مفید بر کار ورودی استفاده می­کند. اکثر پمپ های گرمایی تراکمی بخار، از موتورهای الکتریکی یا کمپرسور­ها برای ورودی کار خود استفاده می­کنند.

 

پمپ گرمایی

پمپ های گرمایی و مصرف انرژی

پمپ های گرمایی می­تواند مصرف انرژی را تا 72 درصد کاهش دهد که این مقدار صرفه جویی در انرژی به نوع پمپ استفاده شده و همچنین نحوه عایق بندی خانه شما بستگی دارد. مقدار COP برای پمپ های گرمایی در محدوده 3.2-5.2 است که باز هم مقدار دقیق آن وابسته به نوع پمپ و نحوه عایق کردن خانه است.

استفاده از پمپ های گرمایی به منظور گرمایش و سرمایش

از پمپ های گرمایی به عنوان سیستم گرمایش خانه در ماه های زمستان و همچنین گرم کردن آب گرم مصرفی استفاده می­گردد. با این حال، همچنین می توان از آن­ها به عنوان سیستم سرمایش خانه و خنک کاری در فصل تابستان استفاده کرد. این ویژگی به خصوص می تواند برای ساختمان های تجاری بسیار مناسب باشد زیرا با استفاده از آن­ها، سیستم گرمایش و تهویه مطبوع در یک دستگاه واحد موجود خواهد بود.

درجه حرارت پمپ گرمایی

پمپ های گرمایی سطح پایینی از گرما را در مدت زمان طولانی تولید می­کنند و گرمایش خانه را به شکل آرامی انجام می­دهند. همچنین گرمایش  از این طریق به شدت به میزان عایق کاری خانه شما بستگی دارد. اگر شما در خانه خود از عایق ضعیف استفاده کرده باشید گرمایش خانه مستلزم جریان زیادی خواهد بود، که باعث کاهش کارایی و افزایش هزینه های جاری خواهد شد. متقابلا اگر عایق بندی خانه به خوبی انجام شده باشد، جریان گرمایشی پایین تری مورد نیاز است که این باعث افزایش میزان کارآیی و کاهش هزینه های جاری می­شود.
عایق کاری از آنچه که بسیاری از مردم فکر می­کنند بسیار مهمتر است و نباید سرسری گرفته شود. اگر می خواهید از مزایای کامل پمپ گرمایی بهره مند شوید در ابتدا باید مطمئن شوید که خانه به درستی عایق بندی شده است. همچنین نوع پمپ گرمایی استفاده شده کاملا می تواند تاثیر زیادی در میزان حرارت تولید شده داشته باشد.
پمپ های زمین گرمایی، گرما را از زمین می­گیرند و مزیت آن­ها در این است که گرمای طبیعی مورد نیاز در همه زمان ها وجود دارد. این به معنی آن است که پمپ­ ها تمایل دارند تا منبع ثابتی از گرما در همه زمان ها داشته باشند که این در تقابل با پمپ­ های گرمایی با منبع هوا است. یعنی برای تامین هوای مورد نیاز این نوع پمپ­ ها باید آن­ها را در بیرون و در معرض هوای سرد قرار داد. این یک ویژگی است که بهره وری کلی را کاهش می دهد طوری که هوای سرد می تواند به انجماد پمپ منجر شود.

در این شرایط تنظیمات یخ زدایی که مقدار زیادی از انرژی را مصرف می­کند برای پمپ فعال خواهد شد. این باعث می­شود که در نهایت سیستم دیگ بخار گاز از پمپ گرمایی کارآمدتر باشد. اما در مقایسه با همه سیستم ­های گرمایش رایج، پمپ های گرمایی در اولویت قرار دارند.

 

پمپ گرمایی با منبع هوا

پمپ گرمایی با منبع هوا

 

پمپ های گرمایی قدرت کافی برای پر کردن رادیاتورها ندارند بنابراین گرمایش به وسیله آن­ها مدت زیادی طول می­کشد و ممکن است همیشه حرارت کافی برای گرم نگه داشتن خانه تولید نکنند. در نتیجه بسیار توصیه می شود که برای دستیابی به بهترین نتیجه، سیستم گرمایشی باید در کف خانه نصب شود. این کار موجب تامین گرمایش سریع تر خانه و نرخ بهتر توزیع حرارت می­شود. بنابراین، خانه گرم تر از زمانی خواهد بود که از رادیاتور استفاده می­شود.

 

پمپ گرمایی

پمپ زمین گرمایی

 

با این حال، اگر شما قبلا  از رادیاتورها استفاده کرده باشید، حتما به یاد خواهید داشت که هنگام لمس کردن  زیاد گرم به نظر نمی­رسند ولی این به معنای این نیست که رادیاتور­ها کار نمی کنند. پمپ های گرمایی نیز مانند رادیاتورها، سطح انرژی پایینی به منظور گرمایش، آزاد می کنند.

دستیابی به بهترین ضریب عملکرد

با کاهش اختلاف درجه حرارت بین منبع گرما و مقصد، ضریب عمکرد افزایش خواهد یافت. با انتخاب سیستم گرمایشی که به دمای آب پایینی نیاز دارد (مانند گرمایش در زیر کف) و همچنین با انتخاب منبع گرمایی با درجه حرارت متوسط ​​بالاتر (مانند زمین) می توان عملکرد پمپ های گرمایی را در زمان طراحی به حداکثر رساند. آب گرم داخلی، در کنار روش های گرمایشی رایج به دمای آب بالایی نیاز دارد. این باعث کاهش ضریب عملکردی می­شود که می ­توانستیم به آن برسیم و انتخاب پمپ گرمایی استفاده شده را تحت تاثیر قرار می­دهد.
نتیجه

نکات مهمی که باید به یاد داشته باشید:

1- برای بهبود COP خانه را باید به خوبی عایق بندی کرد

2- گرمایش زمین موثر ترین راه برای توزیع حرارت تولید شده توسط پمپ است

3- پمپ های گرمایی با منبع زمین موثر ترین گزینه برای گرمایش خانه و آب مورد نیاز تاسیسات بهداشتی هستند

 

منبع:

 

https://www.renewableenergyhub.co.uk/

یک دیدگاه