پیمانکار رتبه یک تاسیسات

ساختمان سبز – الماس سبز مالزی و بهره وری انرژی ساختمان (بخش دوم)
1397-01-14
صرفه جويی در مصرف آب-نگرش كشاورزان درباره سياست های اجباری صرفه جويی در مصرف آب
1397-01-19
Show all

پیمانکار ساخت و ساز -آیا می خواهید یک پیمانکار ساخت و ساز شوید؟

آیا می خواهید یک پیمانکار ساخت و ساز شوید؟

گردآورنده: مریم مصطفی نظری
فروردین ماه 97

 پیمانکار ساخت و ساز

پیمانکار ساخت و ساز

مقدمه

پیمانکار ساخت و ساز – ساخت یک خانه، پیاده سازی تاسیسات برقی و مکانیکی آن، اجرای دقیق کلیه زیرساخت ها و همچنین رعایت کلیه موارد زیست محیطی و اصول دقیق مصرف انرژی فرایندی کاملا پیچیده است که ملزم دانش طراحی معماری، اصول ساخت و ساز، قوانین ناحیه بندی و عناصر ساخت و ساز اولیه است. لذا نظارت بر کلیه موارد حاکم نیازمند فردی است که علاوه بر داشتن دانش کافی قادر به مدیریت شرایط و افراد به طور دقیق باشد. بر این اساس لفظ پیمانکار ساختمانی مطرح می شود. پپیمانکار ساخت و ساز مسکونی بر پروژه های ساخت و ساز خانه های تک واحده و چند واحده نظارت دارد و همچنین پیمانکار ساختمانی های تجاری بر پروژه های ساخت و ساز و بازسازی فروشگاه ها، مراکز خرید، هتل ها و دیگر مراکز مسکونی نظارت می کند. اکثر پیمانکاران ساختمانی مالک شرکت های خود بوده و بسیاری از آنان در ابتدا در صنعت ساخت و ساز مشغول به کار بوده اند. در این مقاله هر چند کوتاه ولی سعی شده است نگاهی به عمده وظایف و تعاریف در این زمینه شود. اگر شما نیز علاقه دارید کسب و کار خود را به عنوان یک پیمانکار ساخت و ساز آغار کنید این مقاله می تواند یک دید کلی به شما بدهد.

پیمانکار ساختمان

مجریان و یا کارفرماهای ساختمان سازی برای طراحی و احداث مجتمع های مسکونی و تجاری لازم است برای تامین مالی و فروش ساختمان های تکمیل شده خود با توجه به رشد دائمی جمعیت از دانش و هوش کافی مدیریتی برخوردار باشند. احداث ساختمان های مسکونی و اجرای کلیه تاسیسات برق و مکانیکی آن، احداث ساختمان های تجاری یا سازمانی، احداث مجتمع های صنعتی با شرایط خاص، اجرای پروژه های زیرساختی و تاسیسات سنگین و تمام موارد دیگر مشابه مستلزم یک نوع خاص و منحصربه فرد مدیریت است که تنها از عهده یک پیمانکار با تجربه ساخته است. در قدم اول پیمانکار ساختمانی، پیمانکاران فرعی که برای تکمیل پروژه ضروری هستند را پیدا کرده و سپس خواستار مناقصه از آنان شده و وظایف آنان را تعیین می کند. برای شروع کار بعد از اینکه توافقات لازم بین صاحب خانه یا مالک کسب و کار با پیمانکار ساختمانی صورت گرفت و قرارداد امضا بسته شد، پیمانکار ساختمانی با پیمانکاران فرعی و تامین کنندگان وارد مذاکره شده و قرارداد می بندد. معمولاً پیمانکاران حدود 10 تا 15 درصد از هزینه کلی پروژه را بابت خدماتی که ارائه داده اند دریافت خواهند کرد. برای مثال، اگر پیمانکار مسئول یک پروژه ی 1 میلیون دلاری باشد، حق الزحمه وی حدود 100 هزار تا 150 هزار دلار خواهد بود.

 پیمانکار ساخت و ساز

پیمانکار ساخت و ساز

یکی از مهمترین اصول اولیه پیمانکاری تعامل درست با مشتری است. صاحب خانه یا مالک کسب و کار معمولاً با دو یا سه پیمانکار ساخت و ساز مشورت کرده و مبلغ پیشنهادی هر یک را جویا می شود. پیمانکاران حرفه ای و با تجربه که از اعتبار کافی بین مشتریان برخوردارند معمولاً دارای یک دپارتمان مناقضه بوده که در آن پروژه ها را بررسی کرده و مبالغ پیشنهادی را ارائه می کنند. وقتی یک پیمانکار گزینش و انتخاب می شود باید مسئولیت تمام کارها از جمله اخذ مجوز، دیدار با انجمن های مالکان مساکن (HOA)، سفارش مصالح، زمان بندی و نظارت بر ساخت و ساز را برعهده گیرد.

شرکت های پیمانکاری و مجری تاسیسات برق و مکانیکی ساختمان در واقع یک شخص منفرد و خود اشتغال و یا یک نهاد بزرگ متشکل از روسا، سرپرستان، مدیران پروژه و سایت و کارکنان اداری هستند. اندازه و دامنه کسب و کار یک پیمانکار اغلب مطابق با نیاز به مسکن یا توسعه کسب و کار در جایی که وی سکونت دارد می باشد. در مناطق کوچک و روستایی ممکن است پیمانکار تعداد اندکی نجار را استخدام کرده و با پیمانکاران متخصص که فراهم کننده دیگر خدمات ساخت و سازی مانند حفاری، سقف سازی، سیم کشی برق و کف پوشی هستند، قراردادهای فرعی امضا کند. لازم به یادآوری این نکته است برای شرکت های پیمانکاری هیچ استاندارد سازمانی ثبت شده ای وجود ندارد و کلیه قوانین و استانداردهای اجرایی آنها برای یک پروژه باید مطابق با قوانین موجود در آن بخش باشد.

در نهایت باید خاطر نشان کنیم اکثر پیمانکاران ساختمانی قبل از راه اندازی شرکت های پیمانکاری خود در خصوص ساخت و ساز آگاهی دارند و تجربه کافی را در سال های قبل کسب نموده اند. آنان معمولاً به مدت چند سال نزد یک پیمانکار ساختمانی عمومی کار کرده اند. در برخی جوامع، تجربه قبلی یکی از ملزومات به شمار می آید. ایالت ها می توانند استانداردهای صدور مجوز را خودشان تنظیم کنند ولی بخش های مجزا یا شهرداری ها ضوابط سختگیرانه تری دارند که عبارتند از: آزمایش کردن، ارائه مدرک برای بیمه مسئولیت تجاری، اخذ اوراق قرضه تضمینی برای پروژه های خاص و محدود کردن گستره مالی پروژه ای که پیمانکار روند مناقضه آن را در دست دارد. لذا قبل از هر تصمیمی بهتر است با افراد متخصص و با تجربه در این زمینه مشورت کنید. شرکت ارکان ارزش با بیش از ده سال تجربه در این زمینه می تواند راهنمای خوبی برای شما باشد.

منبع:
http://work.chron.com/building-contractor-do-13061.html

یک دیدگاه