پیمانکار رتبه یک تاسیسات

عملکرد پوزیشنرها در شیرهای کنترل
1395-05-06
سیستم میکرو برق-آبی
1395-05-15
Show all

چشم انداز انرژی تا سال ۲۰۴۰

چشم انداز انرژی تا سال ۲۰۴۰

گردآورنده: علی علیخانی
مردادماه ۹۵

مقدمه

كره زمين خواه ناخواه در اثر تابش خورشيد گرم مي‌شود، اما در اينجا منظور ما از گرم شدن کره ی زمين، پديده ی ديگريست. اين پديده که در یک قرن گذشته به دغدغه ای برای بشریت تبدیل گشته عبارت است از تغيير دماي زمين در اثر فعاليت هاي بشري كه با تغييرات طبيعي آن متفاوت است. در طی قرن گذشته، كره زمين به طور غيرطبيعي ۴ درجه سانتيگراد گرمتر شده است كه اين موضوع دانشمندان را نگران كرده ‌است. آنها معتقدند فعاليت‌هاي صنعتي در ايجاد اين مشكل بسيار تاثیرگذار است و به گرم شدن كره زمين كمك مي‌كند. منظور از«گرم شدن زمين» افزايش ميانگين دماي کره ی زمين است. «تغييرات آب و هوا» در اثر اين افزايش دما به وجود مي‌آيد. گرم شدن زمين موجب تغيير الگوي بارش، افزايش سطح آب درياهاي آزاد و كاهش سطح آب درياچه‌ها و تاثيرات وسيع بر گياهان، حيات وحش و انسان ها مي ‌شود.

۹۷۰۵۹۵۲_ml

کاهش انتشار CO2

انرژی و پیشرفت زندگی انسان رابطه ای تنگاتنگ و نزدیک با یکدیگر دارد، با دستیابی به سوخت های مطمئن، مقرون به صرفه و پاک، تغییرات قابل توجهی در استانداردهای زندگی بشر در دو قرن گذشته به وجود آمده است.

 

امروز، مثل همیشه، یک عنصر کلیدی در ادامه پیشرفت انسان، مدیریت صحیح اثرات زیست محیطی در این کره ی خاکی است.

 

در دهه های آینده، اگر چه جمعیت و استانداردهای زندگی به طور قابل توجهی افزایش می یابد، اما با تلاش های که در حال انجام است میزان انتشار دی اکسید کربن کاهش پیدا خواهد کرد، به نظر می رسد که انتشار این آلاینده خطرناک برای محیط زیست تا سال ۲۰۳۰ روندی افزایشی و پس از آن کاهش پیدا خواهد کرد.

renewable-energy-illustration 

همانطور که دولت ها و ملت ها به دنبال راه هایی برای کاهش خطرات ناشی از تغییرات آب و هوایی هستند، باید در نظر داشت که این راه حل ها منجر به دستیابی به انرژی مطمئن با قیمتی ارزان شوند که دسترسی راحت به آن برای همه ی انسان ها امکان پذیر باشد.

در کنفرانس تغییرات آب و هوا سال ۲۰۱۵ سازمان ملل متحد در پاریس این موضوع مهم برجسته و مورد بررسی قرار گرفت.

بحث تغییرات اقلیمی، گرمایش جهانی و آسیبهای اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی حاصل از انتشارگازهای گلخانه ای، این موضوع را طی دو دهه اخیر به یک مسئله مهم سیاسی – اقتصادی بین المللی بدل کرد و به تصویب کنوانسیون تغییر آب و هوا «١٩٩٢»، پروتکل کیوتو «١٩٩٧ » و موافقتنامه پاریس « ٢٠١٥» انجامید.

LandingPageEdited 

بسیاری از کشورها در حال حاضر انتشار گاز CO2 خود را نسبت به تولید ناخالص داخلی کاهش داده اند. انتظار می رود دستاوردهای بهره وری انرژی در کشورهای پیشرفته به یکی از عوامل اصلی گرایش دیگر ملت ها و دولت ها به این تغییر مصرف شود.

 

همانطور که گفته شد انتظار می رود انتشار گاز CO2 مربوط به انرژی جهانی در حدود سال ۲۰۳۰ به اوج خود، و سپس شروع به کاهشی چشمگیر نماید. انتظار می رود انتشار گاز CO2 جهانی تنها حدود ۱۰ درصد در سال ۲۰۴۰ بالاتر از حال حاضر باشد، با وجود این واقعیت که جمعیت در حدود ۲۵ درصد و تولید ناخالص جهانی بیش از دو برابر خواهد شد.

سازمان همکاری و توسعهٔ اقتصادی  (OECD) سازمانی است بین‌المللی، دارای ۳۴ عضو، که اعضای آن متعهد به اصول دموکراسی و اقتصاد آزاد هستند. این سازمان به تعبیری عمده ‌ترین سازمان بین‌المللی تصمیم‌ گیرندهٔ اقتصادی است. مقرّ اصلی این سازمان در شهر پاریس است که ۱۴ دسامبر سال ۱۹۶۰ با امضای یک کنوانسیون ۲۱ ماده‌ای توسط کشورهای اتریش، بلژیک ، کانادا ، دانمارک ، فرانسه ، آلمان ، یونان ، ایسلند ، ایرلند ، لوکزامبورگ ، هلند، نروژ، پرتغال، اسپانیا، سوئد، سوئیس، ترکیه، انگلیس و آمریکا تاسیس شد.

بعدا با پیوستن کشورهای ایتالیا، ژاپن، نیوزیلند، فنلاند، استرالیا، جمهوری چک، مجارستان،  مکزیک، کره جنوبی، لهستان و جمهوری اسلواکی تعداد اعضای این سازمان به ۳۴ کشور افزایش یافت.

 

انتشار گاز CO2 مربوط به انرژی در حال حاضر در کشورهای OECD ، که در آن کارایی و صرفه ی سوخت های پاک بیش از نرخ رشد اقتصادی می باشد به حدود ۲۰ درصد کاهش داشته است.

با این حال انتظار می رود در کشورهای غیر عضو تا سال ۲۰۴۰ به میزان تقریبآ ۳۰ درصد انتشار این گازها افزایش داشته باشد.

پیشرفت در اهداف انرژی و آب و هوا وابسته به راه حل های عملی خواهد بود که نه تنها قابل اعتماد و مقرون به صرفه است، که توجیح اقتصادی نیز به همراه دارد.

به نظر نمی رسد با ابلاغات دستوری و یا یارانه های دولت ها پیشرفت چندانی در این زمینه حاصل شود، شاید بهترین روش از طریق رقابت بازار آزاد در میان طیف گسترده ای از گزینه های عملی و مقرون به صرفه خواهد بود که به خودی خود منجر به کاهش انتشار دی اکسید کربن خواهد شد.

برای مثال با تمام پیشرفتی که در صنعت خودروهای الکتریکی انجام شده اما همچنان تولید خودروهای فسیل سوز با اختلاف زیادی نسبت به این خودروها در حال انجام است و دلیل آن چیزی نیست جز قیمت و دسترسی بسیار آسان به این سوخت ها، در حالی که بسیاری از خودروهای برقی برای شارژ خود نیاز ایستگاه های شارژی دارند که به هیچ وجه به اندازه ی جایگاه های سوخت در دسترس نیستند.

coal-fired-power-plant-emissions 

جلسه نیازهای انرژی جهانی و مدیریت خطرات ناشی از تغییرات آب و هوایی واقعی است و نباید آنها را به عنوان دغدغه های نسل های آینده در نظر گرفت گرچه این تنها چالش نیست. در واقع، اخیرا سازمان ملل متحد مجموعه ای از ۱۷ اهداف توسعه پایدار را به تصویب رسانید. اهداف دیگر شامل بهبود شرایط برای مردم در همه کشورها که مربوط به فقر، بهداشت، آموزش، آب تمیز و بهداشتی، فرصت های اقتصادی و اجتماعی و توسعه اجتماعی است.

منبع:

www.corporate.exxonmobil.com

یک دیدگاه