پیمانکار رتبه یک تاسیسات

ارزیابی عملکرد صفحات پسیو داخلی
2017-01-29
آپارتمان های شناور انرژی صفر
2017-01-30

چگونگی کار برج خنک کننده

آب در اثر مجاورت با هوا دچار کاهش دما می شود برج های خنک کن از این مکانیزم برای خنک کردن آب استفاده می کنند که  در ابتدا سرعت جریان آب داخل برج را پایین آورده و سپس با افزایش جریان هوا در داخل برج، آب را خنک می کنند.

برج های خنک کننده در سه ساختار؛ فلزی، بتنی و فایبرگلاس هستند که هرکدام بسته به نوع مصرف و مزایای مورد نظر مورد استفاده قرار می گیرند.

اگر بخواهیم به صورت اجمالی اجزای برج خنک کننده را نام ببریم می توان به گزینه هایی همچون:

  1. فن یا پنکه: مهمترین نقش در این دستگاه که مسئول عملیات خنک کاری است و در صورت خرابی و اخلال در این جزء کل فرایند سیستم تاسیسات مکانیکی برج خنک کننده دچار اخلال می شود.
  2. پکینگ: برای تسریع در عملیات خنک کاری در این سیستم تعبیه شده است، این وسیله جابه جایی حرارت میان جریان هوا و آب را با سرعت بیشتر و شدت بالاتری انجام می دهد.
  3. حوضچه: در قسمت پایینی برج خنک کننده قرار دارد، آبی که فرایندهای بالا خنک شده در آن جمع اوری می شود، به سمت دستگاه ها رفته و باعث خنک سازی آن ها می شود.
  4. قطره گیرها: یک عامل محافظتی است که از پراکنده شدن آب به اطراف جلوگیری می کند.

کار اصلی برج خنک کننده گرفتن حرارت اضافی از دستگاه ها و انتقال آن به محیط اطراف است و دقت عمل در چگونگی انجام این فرایند بیانگر کیفیت دستگاه برج خنک کن خواهد بود. این دستگاه Cooling Tower  گفته می شود و یکی از اساسی ترین اجزای تاسیسات مکانیکی یک واحد صنعتی است با توجه به اینکه این دستگاه با آب کار می کند ممکن است خود دچار مشکلاتی از قبیل:

– اصطکاک و یا خوردگی قطعات داخلی

– ایجاد باکتری و جلبک

–  ته نشین شدن رسوبات آب شود.

یک دیدگاه