پیمانکار رتبه یک تاسیسات

چگونه دتکتورهای اعلام حریق را بهتر بشناسيم؟
1398-02-09
آینده انرژی بادی و نقش آن در تولید برق در مقایسه با سایر منابع تجدیدپذیر انرژی
1398-02-11
Show all

کاشی‌ های خورشیدی-پنل های خورشیدی یا کاشی‌ های خورشیدی، کدام یک بهترند؟

مترجم:احسان نجفی
اردیبهشت ماه 98

 

کاشی‌ های خورشیدی

 

محصولات و پروژه‌ های سازگار با محیط زیست به طور فزاینده‌ای در صنعت ساخت و ساز جهانی اهمیت یافته‌اند. با توجه به ماهیت غیر سنتی مصالح ساختمانی سبز، انتخاب هوشمندانه آن‌ها می‌تواند به عنوان اجزایی مناسب برای مشخصات ساختمان‌ها باشد.
تحت کنترل در آوردن انرژی خورشید برای تأمین نیازهای انرژی ساختمان مفهوم جدیدی نیست، زیرا که انواع مختلف پنل های خورشیدی چندین دهه است که وجود دارند. با این حال محصولات مختلف، ویژگی‌های مختلفی دارند که ممکن نیست پاسخگوی همه نیازهای معماران و مهندسان باشند. در این مقاله کاربرد پنل های خورشیدی و کاشی‌ های خورشیدی پشت بام­ها به صورت مفهومی مقایسه می‌شوند. همچنین مقایسه ویژگی‌های منحصر به فرد آن‌ها تصویر واضح‌تری از ارتباط این دو محصول آشکار می‌کند.
پس از آن که پنل های خورشیدی اولین بار برای استفاده در ماهواره‌های زمین مداری توسعه پیدا کردند، امروزه سال‌های بسیاری است که در دسترس متخصصان ساخت و ساز هستند. اما کاشی‌ های خورشیدی پشت بام کمی جدیدتر هستند. آن‌ها برای اولین بار به صورت تجاری در ایالت کلرادو (درسال 2011) مورد استفاده قرار گرفتند. پس از آن، کاشی‌ های خورشیدی در همه جا دیده می­شوند. اولین دسته از کاشی‌ های خورشیدی توسط شرکت Dow ساخته شد که تخمین می‌زنند فروش کاشی‌ های خورشیدی تا سال 2020 به ارزشی در حدود 10 میلیارد دلار برسد. همانطور که از نام آن‌ها پیداست، کاشی‌ های خورشیدی پشت بام به عنوان جایگزینی برای کاشی‌ های سنتی به شمار می‌روند در حالی که قادر هستند اشعه‌های مفید خورشید را به انرژی پاک تبدیل کنند.

از این محصولات خورشیدی در چه جاهایی می‌توان استفاده کرد؟

 

کاشی‌ های خورشیدی

کاشی‌ های خورشیدی

استفاده از هر دو پنل های خورشیدی و کاشی‌ های خورشیدی در حال حاضر برای معماران، مهندسان و دیگر متخصصان در دسترس است. به عنوان مثال از آن‌ها می‌توان برای کاربردهای مسکونی بهره برد، از طرفی استفاده از آن‌ها برای کاربردهای تجاری خیلی مناسب است. همچنین انرژی مورد نیاز ساختمان‌های شهری مانند استادیوم‌ها می‌توانند با تکنولوژی خورشیدی تأمین گردد. اما طراحان به حجم زیادی از این محصولات نیاز دارند تا بتوانند به تولید سطح انرژی مورد نیاز برسند. البته لازم به گفتن نیست، که هر دو محصولات پنل و کاشی‌ های خورشیدی برای همه پروژه‌های سازگار با محیط زیست ایده آل هستند، زیرا که انرژی تولیدی آن‌ها اساسا پاک‌تر از دیگر روش‌های تأمین انرژی است.

نگاهی به میزان بهره وری

اکثر پنل های خورشیدی برای استفاده‌های مسکونی و تجاری تقریبا بهره وری 10-20٪ دارند. این به معنی آن است که10-20٪ از انرژی خورشیدی به وجود آمده توسط پنل به انرژی قابل استفاده تبدیل می‌شود. برخی از سلول‌های خورشیدی با بازده بسیار بالایی تولید شده‌اند. همکاری بین شرکت فرانسوی Soitec و موسسه آلمانی Franhofer  منجر به تولید سلول‌های خورشیدی با نرخ بهره وری انرژی 46٪ شده است. با این حال به لحاظ تجاری، رقم واقعی بهره وری بین 10-20 درصد است. در آغاز کار، کاشی‌ های خورشیدی بسیار کم بازده‌تر و بزرگتر بودند که این موارد، به لطف برخی از پیشرفت‌های چشمگیر در تکنولوژی بهبود یافتند. قبل از سال 2008 و در مراحل اولیه توسعه کاشی‌ های خورشیدی، بازده تبدیل انرژی به سختی 10٪ می‌شد. دستیابی به موفقیت در تولید فیلم نازک سلول‌های خورشیدی با استفاده از مس، گالیم، ایندیم وسلنید (CIGS)  ، اجازه داد تا بهره وری انرژی  به 19.9٪  برسد که رکوردی برای این نوع سلول‌های خورشیدی به شمار می‌رود. از آن زمان تا کنون، نرخ تبدیل انرژی قابل استفاده بین دو نوع محصول تقریبا یکسان است.

نصب و راه اندازی

 

کاشی‌ های خورشیدی

کاشی‌ های خورشیدی

هر دو نوع محصول پنل و کاشی خورشیدی را می‌توان در ساختمان‌های موجود، به عنوان بازسازی و یا بخشی از مقاوم سازی طرح‌های سازگار با محیط زیست استفاده کرد. با این حال روش نصب و راه اندازی این محصولات کاملا از هم متمایز است. برای مثال پانل‌های خورشیدی پشت بام‌ها، باید بتوانند به هر لایه از پیش موجود پشت بام بچسبند.
این قابلیت، درجه‌ای از تطبیق پذیری را ارائه می‌کند. به عنوان مثال، باید بتوان از پانل‌های خورشیدی برای ساخت مزارع کوچک خورشیدی در فضای باغچه‌های مسکونی و یا پشت بام‌های مسطح ادارات بلند، بهره برد.
با این حال کاشی‌های خورشیدی، به طور کامل جایگزین کاشی‌های پشت بام سنتی خواهند شد. با وجود کاشی‌های خورشیدی، خریداران به آسفالت و یا سنگ کاشی کمتری نیاز دارند اما باید آگاه باشند که این کاشی‌ها واقعا برای هدف مورد نظر خود یعنی تولید انرژی پاک، مورد استفاده قرار گیرند.

زیبایی شناسی پنل ها و کاشی‌ های خورشیدی

 

کاشی‌ های خورشیدی

کاشی‌ های خورشیدی

معماران به طور خاص می‌خواهند که از زیبایی و سبک محصولات خورشیدی آگاه باشند. یکی از نکاتی که باعث می‌شود فروش کاشی‌ های خورشیدی بیش از پنل‌های خورشیدی باشد عدم وجود سازه‌های بیرون زده، مفاصل بد ترکیب یا ریل‌های برجسته در ساختار آن­ها است.

در مقابل، پنل‌های خورشیدی وابسته به مکانیسم‌های نصب شده روی بام­ها هستند که دیدن آن‌ها می‌تواند به لحاظ زیبایی زننده باشد. زمانی که خورشید بر آن‌ها نتابد این نازیبایی بسیار قابل توجه خواهد بود. به طور طبیعی، مشخصات ساختمانی که در حال ساخته شدن و یا بازسازی است تحت تأثیر استفاده از پنل‌های خورشیدی از نظر زیبایی برای معماران است. برای مثال جایگزینی کاشی‌های پشت بام یک ساختمان قدیمی با کاشی‌ های خورشیدی ممکن است مناسب نباشد اما ممکن است معمار طراح یک مرکز ورزشی مدرن، استفاده از کاشی‌ های خورشیدی را مناسب (به لحاظ بصری) بداند.

مقایسه هزینه‌ها

در حال حاضر کاشی‌ های خورشیدی و پنل ها بیشتر به لحاظ قیمت مقایسه می‌شوند. این دو محصول از جنبه‌های بسیاری شبیه به هم هستند و تقریبا قیمت یکسانی دارند. مسئله اصلی برای تولید کنندگان و مصرف کنندگان به دست آوردن صرفه جویی انرژی با نصب این محصلات سازگار با محیط زیست است. قبض انرژی با استفاده بهینه از فن آوری های خورشیدی را می‌توان به میزان 60٪ کاهش داد که نشان می‌دهد گنجاندن آن‌ها در ساخت طرح‌های اقتصادی یک حرکت هوشمندانه است. پنل های خورشیدی و کاشی‌ های خورشیدی برخی مزایای سازگار با محیط زیست را بدون اختلاف زیاد در هزینه ارائه می‌دهند. پنل های خورشیدی ممکن است تطبیق پذیری بیشتری برای استفاده داشته باشند اما پیشرفت‌های مداوم فن آوری، کاشی‌ های خورشیدی را گزینه‌ای با دوام برای ساخت و ساز حرفه‌ای در سراسر جهان تبدیل خواهد کرد.

 

منبع:

https://www.worldbuild365.com/

یک دیدگاه