پیمانکار رتبه یک تاسیسات

پمپ زمین گرمایی
1395-08-18
نگهداری و تعمیرات – پایش وضعیت Condition Monitoring
1395-08-21
Show all

کاهش هزینه های مصرف انرژی در محل کار

کاهش هزینه های مصرف انرژی در محل کار

گردآورنده: علی علیخانی
ابان 95

کاهش هزینه های مصرف انرژی در محل کارعصر حال حاضر اقیانوسی از کسب و کارهای جدید است، این روزها خیلی از افراد شروع یک کسب و کار را در سر می پرورانند و این در حالیست که عده ی زیادی از افرادی که کسب و کار خود را از مرحله ی ایده به عمل رسانده اند به دلیل هزینه های بالا مثل حقوق کارمندان، اجاره فضا، استهلاک تجهیزات و هزینه های سرسام آور انرژی به بالانس مالی مناسبی دست نیافته اند.

در این مقاله قصد داریم به 10 روش کاهش مصرف انرژی در فضاهای کاری و اداری بپردازیم، پس اگر به دنبال راه هایی برای کاهش هزینه های کسب و کار خود هستید تا پایان، این مقاله را دنبال نمایید.

البته قبل از هر اقدامی بهتر است از یک تیم متخصص ممیزی انرژی یا شرکت مجری تاسیسات  و متخصص کمک بگیرید تا با استفاده از نرم افزارهای آنالیز انرژی شما را در میزان و نحوه کاهش مصرف انرژی یاری نموده و بهترین راه حل ها را برای کاهش مصارف انرژی خود داشته باشید.

  • استفاده از لامپ های کم مصرف (CFL) به جای لامپ های رشته ای، اگر هنوز در فضای کاری خود از لامپ های رشته ای استفاده می نمایید هر چه زودتر برای تعویض آنها اقدام نمایید، لامپ های کم مصرف اگرچه قیمت بالاتری نسبت به لامپ های رشته ای دارند اما حدود 40 درصد در مصرف برق شما صرفه جویی ایجاد می کنند، علاوه بر اینکه 2000 برابر نسبت به لامپ های رشته ای در کاهش تولید گازهای گلخانه ای موثرتر هستندکاهش هزینه های مصرف انرژی در محل کاراستفاده از ویژگی خواب کامپیوترها و لپ تاپ ها، همانطور که می دانید یکی از قابلیت های کامپیوترهای امروزی هایبرنت یا همان خواب زمستانی است، در خیلی از موارد اتفاق می افتد در پایان ساعت کاری، کار ما با برنامه های باز کامپیوتر تمام نشده است و می خواهیم فردا با شروع کار، ادامه کارها را دقیقا از همان نقطه ی پایانی دیروز شروع کنیم، یا در بعضی مواقع میز کار خود را ترک می کنیم و ممکن است حتی تا ساعاتی به میز کار خود باز نگردیم، در اینجا استفاده از این قابلیت کمک زیادی به کاهش مصرف انرژی می کند، شما می توانید برای کامپیوتر خود تعریف کنید که بعد از مثلآ 15 دقیقه که کاری با کامپیوتر انجام نشد به خواب زمستانی رفته تا هم اطلاعات و برنامه های باز از بین نرود و هم به کاهش مصرف انرژی کمک شایانی شود.

کاهش هزینه های مصرف انرژی در محل کار

  • تبادل اطلاعات، نامه های داخلی اداری و هر آنچه که باعث می شود روزانه بارها و بارها چاپگرهای محل کار شما روشن و خاموش شوند را تا جایی که امکان پذیر است به سمت دیجیتالی کردن سوق دهید، این علاوه بر کاهش مصرف انرژی، کاهش سر و صدا، کمک بسیار شایانی به دلیل کاهش مصرف کاغذ به حفظ محیط زیست خواهد کرد و این در حالیست که جایگزینی مکاتبات دیجیتالی به جای مکاتبات کاغذی سرعت این مکاتبات را به طور چشم گیری افزایش خواهد داد.
  • خاموش کردن تمام تجهیزات و دستگاه ها در ساعات و روزهای تعطیل، مطمئن شوید که در ساعات غیر کاری و روزهای تعطیل، پرینتر، اسکنر، مایکروویو، چراغ ها، تجهیزات تهویه، دستگاه قهوه ساز، مانیتورها و … به طور کامل خاموش شده اند و بهتر است فردی مسئول چک کردن این تجهیزات در پایان ساعات کاری روزانه باشد.
  • استفاده از ترموستات هوشمند: یک ترموستات قابل برنامه ریزی که توانایی تنظیم دمای محل کار را به صورت اتوماتیک بر عهده دارد. علاوه بر این ترموستات هوشمند این قابلیت را دارد که در ساعات غیر اداری، کارکرد تجهیزات سرمایشی، گرمایشی را به حداقل خود رسانده و درست قبل از شروع ساعت کاری روز آینده دمای محیط را در دمای تعریف شده آسایش کارکنان تنظیم می نماید. در چارت پایین می توانید سهم بزرگ سیستم سرمایش، گرمایش و تهویه مطبوع را در مصرف انرژی ببینید.

 

کاهش هزینه های مصرف انرژی در محل کارعایق بندی مناسب در محل ورود و خروج، یکی از مهمترین اقدامات به جهش کاهش هزینه هاست، اگر درزهای درها و پنجره ها به صورت مناسبی عایق بندی نشوند، چه تجهیزات سرمایشی و چه تجهیزات گرمایشی، برای تامین دمای آسایش باید بیش از حد استاندارد و لازم کار کرده تا این دما را تامین کنند که علاوه بر افزایش هزینه ها، استهلاک این تجهیزات را نیز به همراه دارند.

  • به حداقل رساندن نور مصنوعی و استفاده از پنجره های سقفی در نقاط مختلف ساختمان و استفاده از سیستم های مدیریت نور مانند سنسورها و تایمرها! این خیلی ساده است، کاهش انرژی های مصرفی یعنی پول کمتری بابت قبض های خود باید پرداخت نماییم.
  • استفاده از تجهیزات اداری و تاسیساتی مدرن با تکنولوژی مصرفی A+ به جای تجهیزات فرسوده قدیمی و آموزش کارکنان برای استفاده درست و بجا از ویژگی های صرفه جویی انرژی این تجهیزات.
  • استفاده از پنل های خورشیدی به جهت تامین آب گرم و یا بخشی از انرژی مورد مصرف خود، این مورد نیز اگر چه هزینه اولیه نسبتا بالایی دارد، اما اگر از حفظ محل کار خود اطمینان دارید، مطمئنا مبلغ صرفه جویی شده توسط این اقدام خیلی بیش از هزینه اولیه و راه اندازی آن خواهد بود و علاوه بر اینکه این یک انرژی پاک و رایگان تجدید پذیر است.
  • برگزاری جلسات مجازی، فناورهای جدید مانند WebEX و Skype این امکان را فراهم کرده اند تا جلسات مختلف را از راه دور و به صورت تلفنی و البته تصویری برگزار گردد که این مورد هم کمک شایانی به کاهش هزینه های شما می کند. همچنین از این طریق می توانید بسیاری از کارها را به صورت دورکاری به کارمندان خود بسپارید که این مطمئن به رضایت هر دو طرف منجر خواهد شد.

کاهش هزینه های مصرف انرژی در محل کارمنبع:

eonenergy.com

یک دیدگاه