پیمانکار رتبه یک تاسیسات

طراحی تاسیسات مکانیکی بیمارستان 64 تختخوابی دانشکده پزشکی – بخش پنجم
1398-02-29
صرفه جویی انرژی با کنترل حرارت داخلی برای سیستم های گرمایشی جدید در انگلستان
1398-02-31
Show all

کنتور هوشمند – عملکرد کنتورهای هوشمند و علل توسعه روز افزون آن ها

مترجم: محسن قنبرنژاد
اردیبهشت ماه 98

 

 

یک مانع جدی میان تکنولوژی هایی که سیستم های تهویه مطبوع، روشنایی و سایر سیستم های مبتنی بر انرژی ساختمان و تلاش برای بهبود بازده و کارایی آن ها وجود دارد و این مانع، عدم وجود داده انرژی (Energy Data) می باشد. جدای از کنتورهایی که کل مصرف انرژی ساختمان را ثبت کرده و همچنین برخی تجهیزات اندازه گیری برای واحدها و سیستم های مجموعه، هیچ دستگاه اندازه گیری مجزا و به هنگامی (real-time) برای این کار وجود ندارد.

شرکت Panoramic Power قصد دارد تا این رویه را تغییر دهد. بر اساس یک استارت آپ ، این تکنولوژی اختراع شده که البته هنوز به ثبت نرسیده است، به هر سنسور اجازه می دهد تا انرژی لازم را از هر مداری که آن را اندازه گیری می کند گرفته تا مدار مربوطه و تجهیزات مربوط به آن را به یک شبکه مش بی سیم متصل کند و داده های انرژی را هر10 ثانیه و یا کمتر ارسال کند.

این سنسورها یک شبکه مش بی سیم ایجاد می کنند که به پلتفرم تجزیه و تحلیل P3E پانورامیک متصل می شوند که مقادیر قرائت شده انرژی ورودی را با سیستم های ساختمان در یک تراز قرار داده و مقایسه می کند. این پلتفرم مبتنی بر cloud (Cloud-Based) می باشد.

تشخیص شرایط غیر نرمال عملکردی سیستم و اعلام آن به سیستم مدیریت ساختمان (BMS) برای غلبه بر مشکلات رایجی که در ساختمان ها به علت شرایط نامناسب در طول زمان به وجود می آید مفید می باشد. همچنین در برخی موارد این راهکار می تواند با صرف نیمی از هزینه در نظر گرفته شده به طور کلی جایگزین سیستم BMS شود.

از سوی دیگر ترکیب داده به هنگام (Real-Time Data) و تحلیل آن می تواند در بسیاری از موارد باعث کاهش 20 تا 30 درصدی در مصرف انرژی شود. همچنین نرخ بازگشت سرمایه این طرح نیز از چند روز تا 6 ماه متغیر است. در حال حاضر پانورامیک 20 تا 30 مصرف کننده دارد که از این تکنولوژی بهره می برند.

این مصرف کننده های کنتور هوشمند شامل یک شرکت دارویی اسرائیلی، یک فروشنده خودرو در کالیفرنیا و تعدادی بیمارستان می باشند. این استارت آپ حدود 6 میلیون دلار برای سرمایه گذاران خود  شامل Israel Cleantech Ventures و Greylock Partners درآمدزایی داشته است.

کنتور هوشمند

کنتور هوشمند

راه اندازی تجاری سرویس این شرکت، آخرین گام در راستای از میان برداشتن مانعی می شود که از ترکیب سنسورهای بی سیم و تجزیه و تحلیل نرم افزاری جلوگیری می کرد. چنین تکنولوژی ای علاوه بر قیمت مناسب، دارای کارایی لازم برای تولید انبوه و راهیابی به بازار می باشد.

امروزه شاهد این هستیم که برخی استارت آپ ها سنسورهای بی سیم را برای برخی محیط های ساختمانی همانند کارخانجات و دیتا سنترها مورد نظر قرار داده اند. اما بسیاری از آن ها نیز از سنسورها فاصله گرفته اند تا در حوزه های دیگری فعالیت کنند. برای مثال دو استارت آپ Sentilla و Arch-Rock که Sentilla از سنسورها به سمت حوزه نرم افزاری روی آورده و Arch-Rock نیز توسط شرکت Cisco خریداری شد تا از تکنولوژی آن، به جای حوزه ساختمانی، در زمینه اندازه گیری هوشمند استفاده شود.

به طور همزمان استارت آپ هایی همانند SCIEnergy و Sky Foundry ادعا کرده اند که می توانند داده های انرژی ساختمان و سیستم مدیریت ساختمان را بدون استفاده از تجهیزات مانیتورینگ جدید در راستای کاهش مصرف انرژی به کار گیرند. یک گام جلوتر از این ایده، استارت آپ هایی همانند FirstFuel و Retroficiency ادعا کرده اند که می توانند در داده های دستگاه های اندازه گیری و سایر منابع دیتا کاوش کرده و بدون نصب هیچ سنسوری راندمان انرژی ساختمان را افزایش دهند.

کنتور هوشمند

کنتور هوشمند

 عملکرد یک کنتور هوشمند

پانورامیک برای پذیرفته شدن در فضای تجاری و برای اینکه جایگزین سایر تکنولوژی های مرتبط شود، دو چالش را پیش رو خواهد داشت. ابتدا بایستی توانایی دریافت انرژی را ثابت کند. سنسورهای شبکه ای مش با توان پایین می توانند داده های خود را در محیط هایی که دارای ساختمان نیز می باشند منتقل کنند. سنسورهای فاقد باتری و شبکه های مش بی سیم، ارزان قیمت بوده و نصب و نگهداری راحتی نیز دارند که این می تواند مشکلات مالی ای را که مانع از استفاده از این سنسورها در محیط های ساختمانی می باشد برطرف کند.

اما مهندسین ساختمان ممکن است به تکنولوژی ای که قادر است از یک انرژی محدود استفاده کند اعتماد کافی نداشته باشند. این یکی از عللی است که استارت آپ هایی که در زمینه روشنایی هوشمند فعالیت می کنند از جمله: Adura، Daintree Networks، Digital Lumens و Enlighted تجهیزات نوری بی سیم خود را به عنوان گره های احتمالی در برخی کاربردهای مرتبط با شبکه کردن ساختمان ها بر پا کرده اند. این تجهیزات قبلا به منبع انرژی متصل شده اند.

چالش دیگر پانورامیک این خواهد بود که موتور تجزیه و تحلیل آن در انتقال هشدارهای مهم و عملی به مدیران ساختمان موثر است یا اینکه صرفا قادر به فراهم کردن اطلاعات به هنگام (Real-Time) که تحلیل و مدیریت آن ها بسیار دشوار می باشد خواهد بود.

تکنولوژی پانورامیک با توجه به تخصص پدیدآورنده های آن، David Almagor و Adi Shamir، در زمینه شبکه کردن مش ریشه داشته و قابل بحث است و نه در زمینه مدیریت انرژی ساختمان. این استارت آپ با شرکت های مشاور انرژی، مهندسین و سایر متخصصین ساختمانی در ارتباط است تا اطمینان یابد که داده های آن با سیستم هایی که با آن ها در ارتباط است به طور مناسب ادغام شده است و در این زمینه تا به امروز با پنج شرکت همکاری کرده است.

با گسترش استفاده از تکنولوژی کنتور هوشمند در ساختمان ها، پانورامیک امیدوار است تا بتواند موتورهای تجزیه و تحلیل خود را ایجاد کرده تا این فرآیند را تسهیل کند. همانند سایر شرکت­ها که گفته اند از نرم افزار اطلاعات بزرگ (Big Data) خود در زمینه افزایش بازده انرژی ساختمان استفاده می کنند، پانورامیک نیز بایستی اثبات کند تا در این زمینه اقدام خواهد کرد.

 

منبع:

panoramic sensors

یک دیدگاه