پیمانکار رتبه یک تاسیسات

پله برقی – آشنایی با انواع پله برقی و بررسی اجزای تشکیل دهنده آن
1397-06-22
مدیریت پروژه ساختمان – آشنایی با مفهوم مدیریت پروژه ساخت و ساز
1397-06-25
Show all

گرمایش خورشیدی – مزایای استفاده از سیستم گرمایش خورشیدی در استخرها (قسمت اول)

گرمایش خورشیدی – مزایای استفاده از سیستم گرمایش خورشیدی در استخرها (قسمت اول)

گردآورنده: حسین حاجی زین العابدینی
شهریور ماه 97

 

گرمایش خورشیدی

 

گرمایش خورشیدی – می توانید با نصب یک سیستم گرمایش خورشیدی، هزینه های گرمایش استخر را به طور قابل توجهی کاهش دهید. هر دو سیستم گرمایش استخر با پمپ حرارتی و گازی مقرون به صرفه هستند و هزینه کارکرد سالانه بسیار کمی دارند. در واقع، گرمایش خورشیدی استخر، مقرون به صرفه ترین کاربرد انرژی خورشیدی در بسیاری از اقلیم ها است.

 

گرمایش خورشیدی

 

نحوه کارکرد سیستم های گرمایش خورشیدی

اکثر سیستم های گرمایش خورشیدی استخر عبارت اند از:

 • کالکتور خورشیدی—سیستمی که آب استخر برای گرم شدن توسط خورشید از طریق آن به گردش در می آید.
 • فیلتر—پیش از پمپ شدن آب به کالکتور، آلودگی ها را حذف می کند.
 • پمپ—آب را از طریق فیلتر و کالکتور به گردش در می آورد و به استخر بازمی گرداند.
 • دریچه کنترل جریان—یک دستگاه خودکار یا دستی که آب استخر را از طریق کالکتور خورشیدی منتقل می کند.

آب استخر از طریق فیلتر و سپس از طریق کالکتور های خورشیدی پمپ می شود، که پیش از بازگشت به استخر در آن ها جمع می شود. در آب و هوای گرم، با گردش آب از طریق کالکتور ها در شب، برای خنک کردن استخر در طول ماه های پیک گرما مورد استفاده قرار گیرند.

برخی از سیستم ها برای انتقال آب از طریق کالکتور ها در زمانی که دمای کالکتور بیش تر از دمای استخر باشد، شامل حسگر و یک دریچه خودکار یا دستی هستند. زمانی که دمای کالکتور شبیه به دمای استخر است، آب تصفیه شده به سادگی از طریق کالکتور عبور کرده و به استخر برمی گردد. کالکتور های استخر خورشیدی از مواد مختلف تشکیل شده اند. نوعی که شما نیاز دارید به اقلیم و نحوه استفاده شما از کالکتور بستگی دارد.

اگر فقط زمانی از استخر استفاده می کنید که دما بالاتر از دمای انجماد است، احتمالا فقط به یک سیستم کالکتور غیر شیشه ای نیاز دارید. کالکتور های غیر شیشه ای شامل پوشش شیشه ای نیستند. به طور کلی، این کالکتور ها برای افزایش طول عمر پانل ها از لاستیک یا پلاستیک مقاوم ساخته شده با محافظ نور فرابنفش (UV) ساخته شده اند. کالکتور های غیر شیشه ای به دلیل قطعات ارزان و طرح ساده خود، معمولاً ارزان تر از کالکتور های شیشه ای هستند. اگر سیستم های غیر شیشه ای به گونه ای طراحی شده باشد که در زمان عدم استفاده، به مخزن تخلیه شود، حتی می توانند برای استخر های سرپوشیده و در آب و هوای سرد کار کنند. حتی اگر نیاز باشد در طول آب و هوای سرد، سیستم را خاموش کنید، کالکتور های غیر شیشه ای نسبت به نصب یک سیستم کالکتور شیشه ای گران قیمت، بیش تر مقرون به صرفه خواهند بود.

 

گرمایش خورشیدی

 

 نحوه کارکرد یک کالکتور خورشیدی

به طور کلی سیستم های جمع کننده خورشیدی از لوله های مس روی یک صفحه آلومینیوم همراه با لوله شیشه ای تشکیل شده اند، که هزینه آن ها را افزایش می دهد. در آب و هوای سردتر، سیستم های گرم کننده خورشیدی- همراه با مبدل های حرارتی و انتقال سیالات- موثر تر از سیستم های غیر شیشه ای، حرارت را جذب می کنند. بنابراین، در بسیاری از اقلیم ها می توان در تمام طول سال مورد استفاده قرار گیرند. کالکتورهای خورشیدی نیز می توانند برای گرم کردن آب گرم داخلی در تمام طول سال مورد استفاده قرار گیرند. اگر سیستم های کالکتور شیشه ای و غیر شیشه ای در شرایط سرد تر مورد استفاده قرار گیرند، باید شامل سیستم حفاظت در برابر انجماد باشند.

 

 

گرمایش خورشیدی

Solarattic | Solar Pool Heater | Solarattic Solar Pool Heater Auto in Salt Water Pool Plumbing Diagram – Plumbing And Piping Diagram

 

انتخاب سیستم گرمایش خورشیدی استخر

معمولاً هزینه خرید و نصب سیستم گرمایش خورشیدی استخر بین 3000 و 4000 دلار است که بسته به هزینه های سوخت محلی شما شامل بازپرداخت 1.5 تا 7 سال است. علاوه بر این، طول عمر آن ها معمولاً بیش تر از سیستم های گرمایش گازی و هیت پمپ استخر است. هزینه واقعی و بازپرداخت شما به عوامل زیادی بستگی دارد. بنابراین، پیش از خرید و نصب یک سیستم گرمایش خورشیدی باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • منبع خورشیدی محل خود را ارزیابی کنید.
 • اندازه صحیح سیستم را تعیین کنید.
 • جهت صحیح را تعیین کنید و با کالکتور تنظیم کنید.
 • کارایی سیستم را تعیین کنید.
 • هزینه های سیستم های مختلف را مقایسه کنید.
 • قوانین و مقررات محلی را بررسی کنید.

ارزیابی منبع خورشیدی محل

پیش از خرید و نصب یک سیستم گرمایش خورشیدی استخر، ابتدا باید منابع خورشیدی محل خود را در نظر بگیرید. کارایی و طرح سیستم گرمایش خورشیدی استخر به میزان تابش خورشیدی به محل ساختمان شما بستگی دارد. سیستم های گرمایش خورشیدی استخر از تابش خورشیدی مستقیم و غیر مستقیم استفاده می کنند. بنابراین، حتی اگر شما در آب و هوای گرم و آفتابی زندگی نکنید—مانند جنوب غرب ایالات متحده آمریکا- ممکن است همچنان در محل سکونت شما منابع خورشیدی کافی وجود داشته باشند. اساساً اگر موقعیت ساختمان شما دارای بخشهای بدون سایه باشد و به طور کلی به سمت جنوب قرار گرفته باشد، انتخاب خوبی برای سیستم گرمایش خورشیدی استخر خواهد بود.  عرضه کننده یا نصب کننده سیستم گرمایش خورشیدی استخر می تواند تجزیه و تحلیل محل را انجام دهد.

 

گرمایش خورشیدی

برآورد یک سیستم گرمایش خورشیدی استخر

برآورد ظرفیت سیستم گرمایش خورشیدی استخر شامل عوامل زیادی است:

 • اندازه استخر
 • طول فصل مورد استفاده برای شنا
 • متوسط دمای منطقه ای
 • دمای مطلوب استخر
 • وضعیت منبع خورشیدی محل
 • جهت و شیب کالکتور
 • کارایی کالکتور
 • استفاده از پوشش استخر

پیمان کاران سیستم های خورشیدی از فرم ها و برنامه های کامپیوتری برای کمک به تعیین الزامات سیستم و اندازه گیری کالکتور استفاده می کنند. اساساً، سطح کالکتور خورشیدی باید 50-100 درصد سطح استخر شما باشد. در نواحی سردتر و ابری، ممکن است نیاز باشد نسبت بین سطح کالکتور و سطح استخر را افزایش دهید. افزایش فوت مربع سطح کالکتور نیز می تواند باعث طولانی شدن بازه زمانی فصل شنا شود. به عنوان مثال، به طور معمول، یک استخر فضای باز 15 در 30 فوت در فلوریدا به کالکتوری برابر با 100 درصد سطح استخر نیاز دارد و در این شرایط می توان در تمام طول سال از آن استفاده کرد. این برابر است با 450 فوت مربع کالکتور. در کالیفرنیای شمالی، اکثر افراد از استخر های فضای باز 6-8 ماه در سال استفاده می کنند، بنابراین اندازه سیستم کالکتور آن ها 60-70 درصد سطح استخر است.

درهر اقلیم معمولاً می توان سطح مورد نیاز کالکتور را با پوشش استخر کاهش داد. علاوه بر این، برای سیستم خورشیدی به یک پمپ مناسب نیاز خواهید داشت. اگر سیستم گرمایش معمولی استخر را با یک سیستم خورشیدی جایگزین کنید، برای انتقال آب استخر از طریق کالکتور ها، به پمپی بزرگ تر از پمپ استخر با گرمایش گازی و هیت پمپ و یا یک پمپ جداگانه و کوچک تر نیاز خواهید داشت.

 

منابع:

www.alternative-energy-tutorials.com

 

یک دیدگاه