پیمانکار رتبه یک تاسیسات

بازگشت ادیسون
1394-12-21
هتل سبز کارولینا
1395-01-08
Show all

گرمایش زمین، تئوری یا واقعیت

گرمایش زمین، تئوری یا واقعیت

 ۸۸۴۵۰۱۰-stop-global-warming

گرمایش جهانی یا گرم‌شدن زمین نام پدیده‌ای است که منجر به افزایش میانگین دمای سطح زمین و اقیانوس‌ها شده است. طی ۱۰۰ سال گذشته، کرهٔ زمین به طور غیرطبیعی حدود ۰٫۷۴ درجهٔ سلسیوس گرم‌تر شده که این موضوع دانشمندان را نگران کرده‌است. برخی از دانشمندان معتقدند که دهه‌های پایانی قرن بیستم، گرم‌ترین سال‌های ۴۰۰ سال اخیر بوده‌است.  گزارش‌ها حاکی از آن است که ۱۰ مورد از گرم‌ترین سال‌های جهان تنها از سال ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۰۷ به ثبت رسیده‌است که این میزان در ۱۵۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده‌است. به نظر می‌رسد فعّالیّت‌های صنعتی در ایجاد این مشکل بسیار مؤثّر است و به گرم‌شدن کرهٔ زمین کمک می‌کند.

از سال ۱۸۸۰ اندازه‌گیری دمای هوای کرهٔ زمین آغاز شده‌است و تاکنون نیز ادامه دارد. همچنین گفته می‌شود گرم‌شدن کرهٔ زمین، در سال ۲۱۰۰ باعث خشکسالی شدید، گرمای سوزان و توفان‌های وحشتناک خواهد شد.

به عقیدهٔ بسیاری از دانشمندان با افزایش آگاهی‌های عمومی، مصرف بهینه سوخت و انرژی، افزایش سطح فضای سبز و جلوگیری از تخریب جنگل‌ها، بازیافت مواد و استفاده از انرژی‌های جایگزین سوخت‌های فسیلی مانند باد و خورشید می‌توان این پدیده و اثرات منفی آن بر زندگی بشر را کنترل کرد. در نشست آب‌ وهوایی کانکون مکزیک که در سال ۲۰۱۰ تشکیل شد ۱۹۳ کشور شرکت ‌کننده تصمیم گرفتند تا صندوقی ۱۰۰ میلیارد دلاری را به منظور کمک به کشورهای در حال توسعه در مبارزه با گرمایش زمین تأسیس کنند.

 تاریخچه گرم شدن زمین

img_full_60515
اولین مطالعات در زمینه افزایش درجه حرارت کره ی خاکی ما توسط آرنیوس، یک شیمیدان سوئدی و در حدود ۱۰۰ سال پیش آغاز شد. آرنیوس در سال ۱۸۹۶ میلادی مدعی شد كه بالا رفتن درجه حرارت زمین به دلیل اضافه شدن دی اكسید كربن به جو زمین است اما از آنجا که دانشمندان آن زمان اعتقاد داشتند كه جریان های اقیانوسی مقدار بسیار بیشتری نسبت به افزایش دی اكسید كربن توسط آلودگی های تولید شده بشری در گرم شدن آب وهوا مؤثر هستند، تحقیقات این دانشمند مسكوت ماند. موج دوم تحقیقات در خصوص گرم شدن زمین زمانی آغاز شد كه عده ای از دانشمندان مدعی شدند كه دی اكسید كربن سد راه اشعه با طول موج بالا شده و سبب بازگرداندن آن به سطح زمین شود، با وجود این دانشمندان اعتقاد داشتند كه اقیانوس هایی كه بر روی كره زمین قرار دارند توانایی جذب تمام دی اكسید كربن تولیدی را دارا بوده و لذا این گاز قادر به افزایش درجه حرارت سطح زمین نیست اما مطالعات سایر دانشمندان نشان داد كه اقیانوس ها تنها قادر به جذب یك سوم از این دی اكسید كربن تولیدی هستند و دو سوم باقی مانده از دی اكسید كربن تولیدی توسط فعالیت های انسانی در جو زمین باقی می ماند. پس از اثبات این قضایا و در دهه ۶۰ میلادی گرم شدن كره زمین تهدیدی جدی تلقی و مطالعات جدیدی بر روی آن آغاز شد و دكتر كیلنیگ در مؤسسه اقیانوس شناسی آمریكا که به عنوان كاشف پدیده گرمایش جهانی شناخته می شود نمودارهای حاصل از مطالعات خود را از میزان دی اكسید كربن موجود در كره زمین ارائه كرد وکه نشان می داد كه گازهای تولیدی سریعاً در حال افزایش در مناطق مختلف كره زمین هستند.

انسان ها چگونه آب و هوا را تغییر می دهند؟

 f0qhwjn2

شاید باور این مسأله اندكی سخت باشد كه انسان ها می توانند شرایطی به وجود آورند و یا دست به فعالیت هایی بزنند كه آب و هوای زمین را تغییر دهد. به جرأت می توان گفت كه اكثر فعالیت های انسانی سبب تولید گازهای گلخانه ای می شود كه روند تخریب لایه ازن پس از انقلاب صنعتی و اختراع ماشین آلات صنعتی و به دلیل افزایش فعالیت های كشاورزی و صنعتی رواج بیشتری یافت و سبب دگرگونی در آب و هوا و چهره ی زمین شد ، پیش از شروع انقلاب صنعتی مقدار گازهای گلخانه ای كمتر بود اما با افزایش جمعیت و استفاده بیشتر از سوخت های فسیلی مانند نفت و زغال سنگ تركیب گازهای موجود در جو زمین نیز تغییر پیدا كرد و گازهای آلاینده به تركیب لایه ازن وارد شدند به گونه ای كه هم اكنون غلظت این گازها از حدود ۲۷۰ واحد به ۳۶۷ واحد افزایش پیدا كرده است.

اثر گرم شدن زمین

۴۱۵۶۸۵-global-warming
گرم شدن زمین اثرات مخرب فراوانی بر گیاهان، جانوران و انسان ها خواهد گذاشت كه در سال های اخیر به دلیل گرم شدن بیشتر زمین نسبت به سال های گذشته این اثرات بیشتر دیده می شود.
بسیاری از گونه های جانوری در حال انقراض هستند و توزیع جغرافیایی برخی از گونه های حیوانی نیز تغییر كرده است که به عنوان نمونه بر طبق پیش بینی های سازمان محیط زیست آمریكا جمعیت اردك ها تا شصت سال دیگر به نصف كاهش پیدا خواهد كرد و یا تا پنجاه سال دیگر یك میلیون از گونه های گیاهی و جانوری در معرض نابودی و انقراض قرار خواهند گرفت. به علاوه گرمایش زمین سبب آب شدن یخ های قطبی شده و این حجم از آب به آب اقیانوس ها اضافه می شود كه خود سبب شیرین شدن آب اقیانوس ها خواهد شد و همین امر خود سبب تغییرات بر روی آب و هوا خواهد شد.

تأثیر گرم شدن زمین بر زلزله ها
به تازگی بعد جدیدی از خطرات حاصل از گرم شدن زمین برای دانشمندان مشخص شده است، این نتایج نشان می دهد كه تغییر توزیع آب در سیاره زمین به سبب تحولات آب و هوایی حاصل از گرم شدن زمین سبب تأثیر بر پوسته سیاره زمین خواهد شد یعنی علاوه بر انتظار روزهایی گرم در انتظار وقوع زمین لرزه هایی بیشتر و آتشفشان هایی داغ تر و كوبنده تر باید بود.داده های ناسا نشان می دهد میانگین دمای جهان در فوریه ۱.۳۵ درجه سانتیگراد گرم تر از میانگین دما برای ماه بین ۱۹۵۱-۱۹۸۰ بوده که حاشیه کمی بزرگ تر از چیزی بوده که قبلاً دیده شده است. رکورد قبلی که فقط یک ماه قبل در ژانویه ثبت شده ۱.۱۵ درجه بالاتر از میانگین بلندمدت برای این ماه بوده است.

این نتیجه واقعاً تکان دهنده است و باز هم افزایش بلندمدت دما به دلیل افزایش گازهای گلخانه ای تولید انسان را به ما یادآور می کند. ما با سرعت ترسناکی به سمت بیشترین گرما یعنی افزایش ۲ درجه ای در سطوح غیرصنعتی حرکت می کنیم.»

شاخص دمای اقیانوس ها و خشکی های زمین

۶۲
گزارش آب و هوای سازمان ملل در پاریس ۲ درجه را به عنوان حد خطر و هشدار برای گرم شدن جهانی عنوان کرده و عبور از این حد را خطرناک توصیف کرده است. اما در حال حاضر ۱.۵ درجه گرم شدن محدوده هدف و خوشبینانه این موضوع عنوان شده است.

تغییرات آب و هوایی معمولاً طی سال ها و دهه ها ارزیابی شده و ۲۰۱۵ رکوردهای ۲۰۱۴ را شکسته است. اداره آب و هوای سازمان ملل همچنین پیش بینی می کند ۲۰۱۶ رکورد جدیدی به جای بگذارد که به بدین معناست که رکورد دمای جهان برای سه سال متوالی شکسته خواهد شد.
یکی از سه رکورد دمای کلیدی جهان توسط موسسه مطالعات فضای گودارد ناسا ثبت می شود. پروفسور استفان رامستورف از موسسه تحقیقات تاثیرات آب و هوایی آلمان می گوید: «ما در حال حاضر در نوعی حالت اضطرار اب و هوا هستیم؛ موقعیتی که تا به حال تجربه نکرده ایم.
این وقایع پیشنهاد می کند ممکن است خیلی زودتر از آنچه فکر می کردیم از محدوده خطر عبور کنیم. ما از همه فضاهای خود برای کار استفاده کرده ایم. اگر اقدامات دیگر در انتشارات گازهای گلخانه ای را به تعویق بیاندازیم، دما بازهم بالاتر رفته و تاثیرات آب و هوایی آن می تواند بسیار خطرناک باشد.
پدیده ال نینو دماهای جهانی را تقویت می کند؛ اما دانشمندان موافقند که گرم شدن جهان به دلیل انتشارات گازهای گلخانه ای مهم ترین عامل در ثبت رکوردهای جدید دماست. سطح بسیار کم یخ های قطبی به افزایش دما کمک می کند: در دو ماه گذشته میزان یخ ها هم رکورد به جا گذاشته و مقدار زیادی گرما آزاد شده است.
اد هاوکینز – یک دانشمند اب و هوا در دانشگاه ریدینگ انگلستان می گوید: «این جهش بسیار بزرگ بین ژانویه و فوریه است؛ اگرچه این داده های ناسا تنها اولین مجموعه از داده های دمای جهانی به شمار می آید. ما باید ببینیم NOAA هم چه ارقامی را گزارش می کند. انتظار می رود به دلیل تاثیر مداوم انتشار گازهای گلخانه ها همراه با تاثیرات ال نینو، ۲۰۱۶ رکورد گرم ترین سال را به جا بگذارد.»

نقش مهم هر انسان

اگر هر مشترک برق در کشور روزانه به اندازه خاموش کردن یک لامپ ۱۰۰ وات به مدت یک ساعت در مصرف برق خود صرفه‌جویی کند، به معنی کاهش انتشار سالانه ۷۳۰ میلیون تن کربن دی‌اکسید در بخش نیروگاهی است. مشترکان خانگی می‌توانند نقش ویژه‌ای در کمک به محیط زیست ایفا کنند، هر ساعت خاموش کردن یک لامپ ۱۰۰ وات، سبب کاهش تولید ۶۰ گرم کربن می‌شود.

بنابراین اگر هر مشترک برق در کشور روزانه به اندازه خاموش کردن یک لامپ ۱۰۰ وات به مدت یک ساعت در مصرف برق خود صرفه‌جویی کند، به معنی کاهش انتشار سالانه ۷۳۰ میلیون تن کربن دی‌اکسید در بخش نیروگاهی است.

یک دیدگاه