پیمانکار رتبه یک تاسیسات

انواع پمپ های زمین گرمایی
1396-01-28
تهویه مطبوع ، از گذشته تا به امروز
1396-01-30
Show all

گرمایش و سرمایش هوشمند ساختمان ها

گرمایش و سرمایش هوشمند ساختمان ها

گردآورنده: تیم طراحی و اجرای شرکت ارکان ارزش
فروردین ماه 96

دانش آموختگان دانشگاه MIT از تخصص رادار برای طراحی تاسیسات تهویه مطبوع ساختمان ها بهره می برند.

دستگاه های کنترل دمای هوشمند – مانند ترموستات هایی که یاد میگیرند و به دماهای از پیش برنامه ریزی شده خود را تطبیق می دهند – آماده این هستند تا راحتی را بیش از پیش ارائه دهند و انرژی را در خانه ها ذخیره کنند.

حالا تکنولوژی Ecovent با یک سیستم خودکار از سنسورها و دریچه هایی که کنترل دمای اتاق های شخصی را با استفاده از یک برنامه بسیار هوشمند برای شما تنظیم می کند.

گرمایش و سرمایش هوشمند ساختمان هاسیستم  Ecovent بر دریچه های هوشمند تمرکز یافته که سازندگان ساختمان ها آن ها را به جای دریچه های سنتی نصب می کنند. آنها سپس یک حسگر را به هر اتاق وصل می کنند، یک مرکز کنترل در هر جایی از خانه قرار می دهند، و دما های دلخواه را برای هر اتاق در یک برنامه اسمارت فون وارد می کنند. حسگر ها به طور دائم دمای یک اتاق را اندازه می گیرند، و آن اطلاعات را به مرکز ارسال می کنند، که می گوید دریچه ها چقدر برای باز شدن یا بسته شدن باید تغییر کنند. اما نکته ی شگفت انگیز در این جاست که سیستم این تغییرات مورد اعمال شده از کاربر را آموخته و پس از مدتی دقیقآ طبق میل ساکنین آن ساختمان دمای هر اتاق را کنترل میکند!

یک سیستم برای یک خانه چهار خوابه با بهای حدود $۲,۱۰۰ می تواند در هر جایی در بین ۷۴ میلیون خانوار آمریکا که در حال حاضر از سیستم های گرمایش مرکزی، تهویه و تصفیه هوا استفاده می کنند، نصب شود.

بنیاد گذار و رئیس مدیر تجاری دیپول پاتل می گوید، امروزه سیستم های گرمایش مرکزی، تهویه هوا، هوای مرطوب را کورکورانه به داخل خانه ها می برند و انرژی را با گرمایش یا خنک سازی اتاق های خالی تلف می کنند.

پاتل می گوید،”شرکت ها امروزه به کارآمدی بیشتر در ماشین ها، گوشی ها و لوازم الکترونیکی تمرکز کردند”. “اما شما به یک خانه که نگاه می کنید متوجه می شوید هنوز بخش های زیادی از لوازم و تجهیزات مربوط به آن از کابری لازم برخوردار نیستند.” پاتل تخمین می زند که خانه ها با سیستم های Ecovent می توانند به راحتی ۱۰ تا ۱۵ درصد  هزینه ی قبض های انرژی را برای صاحبان منازل کاهش دهند. او می گوید تا سال بعدی، هدف کمپانی این است که  سیستم های خود را به آلارم هوشمندی مجهز نماید تا درصد دقیق این صرفه جویی را بدست آورد.

پاتل اضافه می کند، مدیریت انرژی یک خانه که به طور ستنی تنها با یک درجه کنترل دما میزان گرمایش و سرمایش را میتوان تحت کنترل داشت دیگر کارایی لازم را ندارد. Ecovent در حال تلاش برای عوض کردن “ستون فقرات خانه” است. خانه ها مانند زمین های جنگی هستند، نقشه برداری دماها در خانه ها و اتاق ها یک علم بسیار پیچیده است، دمای خانه ها با توجه به اندازه ها، پلان های کف، آب و هوای خارجی، کیفیت پنجره های به کار برده شده و تعداد ساکنین متغیر هستند که این امر تعیین کردن دماها را بسیار مشکل می کند. اما شاخص های سیستم Ecovent در همه ی متغیر هایی که بر دما حتی به طور دقیقه ای یا حتی در کسری از یک ثانیه تاثیر گذار هستند قابل محاسبه و قابل تنظیم هستند. حسگر ها برای مثال می توانند گرما را از آفتابی که در اتاق ها تابیده می شود یا از آشپزخانه ای که می آید را تشخیص دهند. سیستم همچنین به گونه ای تنظیم می شود که اگر حسگر ها در ناحیه هایی مانند پشت مبلمان یا نزدیک پنجره ها به برق وصل شدند با تشخیص موقعیت قرارگیری آنها به خوانش و در نهایت مدیریت صحیح آنها بپردازد.

تکنولوژی ماساچوست: عوض کننده بازی

پاتل در ۲۰۱۲ به دانشکده مدیریت تکنولوژی ماساچوست آمد تا به طور خاص دریچه های هوشمند را تجاری کند. او پس از سعی در ذخیره پول در خانه نیوجرسی خود با بستن برخی از دریچه های هوا به این ایده رسید.

در ماه های اندکی در دانشکده تکنولوژی ماساچوست کار پاتل در حال شکل گیری بود. او می گوید:”همه چیز هایی که به نظر غیر ممکن می آید ناگهان به نظر قابل دستیابی شد”.

در یکی از اولین کلاس های او، پاتل با کلمن آشنا شد، یک کارگشای مشتاق که طراحی کار و استراتژی Ecovent را تقویت نمود.  آنها چهار دریچه کوچک طراحی کردند، که با یک برنامه وب کنترل می شد، که باز یا بسته شدن دریچه ها را به نحوی کنترل می نمود تا دماها را در هر اتاق از چهار اتاق یک خانه ماکتی نگهدارد. این نمونه اولیه بعدا برای پاتل و کلمن یک جایزه $۱,۰۰۰ از مسابقه زمین ۲۰۱۳ بدست آورد.

منبع: MIT News

یک دیدگاه