پیمانکار رتبه یک تاسیسات

Bagh Moozeh Defa Moghadas
1389-06-14
برج آجودانیه تهران
1389-02-09
Show all

-باغ موزه دفاع مقدس

شامل ساختمان باغ موزه دفاع مقدس در متراژ حدود 40000 متر مربع، دریاچه و باغ در محوطه ای به مساحت 25 هکتار

کارفرما:

شهرداری تهران

دستگاه نظارت:

شرکت راه سازه شهریاد

تاریخ اجرا:

1389

مدت اجرا:

26 ماه

محل اجرا:

تهران - اتوبان حقانی

وضعیت فعلی پروژه:

 • درصد تکمیل پروژه100%

مبلغ صورت وضعیت تصویب شده:

300/000/000/000 ریال

خلاصه ای از سیستم های تاسیسات مکانیکی پروژه باغ موزه دفاع مقدس

الف- تاسیسات داخل ساختمان (باغ موزه)

 

تاسیسات سرمایش،گرمایش و تعویض هوا

برای تامین شرایط مناسب هوا، کنترل دما و گردش هوا از سیستم هوارسانی استفاده شده است. دستگاههای هوارسان علاوه بر کنترل و گردش هوا در مواقع اضطراری و آتش سوزی بصورتی طراحی و اجرا گردیده است که می تواند دود حاصل از آتش سوزی را تخلیه نماید.

در این ساختمان از ۶۷ دستگاه هوارسان استفاده شده است و تناسب با کاربری فضاها تقسیم بندی شده است.

شبکه توزیع آبسرد و آبگرم دستگاهها بصورتی است که در زمان واحد امکان تامین سرمایش و گرمایش ساختمان وجود دارد. کنترل دمای هوارسان ها و راه اندازی و قطع آنها توسط سیستم مرکزی انجام می شود.

مرکز تامین انرژی سرمائی و گرمائی ساختمان و همچنین دستگاههای توزیع آبسرد و آبگرم در موتورخانه مرکزی که در پائین ترین سطح قرار دارد از دستگاههای زیر تشکیل می شود:

 • سه دستگاه چیلر جذبی شعله مستقیم هر یک بظرفیت ۸۰۰ تن برودتی
 • سه دستگاه دیگ آبگرم هر یک بظرفیت ۳ میلیون کیلوکالری در ساعت
 • پمپهای آبسرد و آبگرم مدار اولیه
 • پمپهای آبسرد و گرم مدار ثانویه
 • برج های خنک کننده به تعداد ۶ دستگاه
 • منابع تامین و ذخیره آبگرم به تعداد ۲ دستگاه

ب- تاسیسات محوطه (باغ دره)

ساختمانهای داخل باغ دره از نظر سرمایش ، گرمایش و تامین آبگرم مصرفی بصورت مستقل طراحی و اجرا گردیده است.

در محوطه شبکه جمع آوری فاضلاب ساختمانها که ضلع شرقی و غربی محوطه دارد فاضلاب ساختمانها را جمع آوری و به تصفیه فاضلاب هدایت می نماید.

جهت آبیاری فضای شبکه به دو صورت دستی و اتوماتیک امکان پذیر می باشد. در شبکه اتوماتیک از آبپاش های نوع مخفی شوند و نمایان استفاده شده است.

بمنظور تامین و ذخیره آب بهداشتی،آتش نشانی و آبیاری از مخازن ذخیره بتنی که در بالاترین تراز محوطه قرار داده شده استفاده می شود. برای تامین و ذخیره آب بهداشتی و آتش نشانی از مخازن ذخیره مستقل که توسط آب شهر تهران پر می شود استفاده شده است.

برای ذخیره و توزیع آب فضاهای سبز سیستم تصفیه آب در نظر گرفته شده لذا آب ورودی بدلیل آلودگی زیاد ابتدا تصفیه و سپس در مخازن ذخیره جمع آوری و سپس جهت مصرف پمپاژ می شوند.

ج) تاسیسات دریاچه و آب نمایش

برای مجموعه آب دریاچه به ظرفیت تقریبی ۱۰/۰۰۰ مترمکعب سیستم تصفیه آب در تصفیه خانه در مجاورت دریاچه در نظر گرفته شده است. استفاده از فیلترهای شنی که شستشوی معکوس در آن توسط کمپرسور هوا به صورت اتوماتیک انجام می گردد.

خلاصه ای از سیستم های تاسیسات الکتریکی پروژه باغ موزه دفاع مقدس

سیستم های برقی پروژه باغ موزه دفاع مقدس بر اساس آخرین استانداردها و ضوابط معتبر بین المللی طراحی و اجرا گردیده است که شامل سیستم های زیر می باشد.

– روشنایی فضاهای مختلف (داخلی یا خارجی) بر اساس ضوابط و استانداردهای IES   با استفاده از آخرین تکنولوژی در ساخت چراغها ، طراحی و اجرا گردیده است.

– سیستم توزیع برق پروژه شامل سه پست اختصاصی می باشد پست شماره ۱( پست اصلی) که ساختمان اصلی موزه و فضاهای اداری ، اتاق های هوارسان، موتورخانه وسایر فضاهای داخلی را تغذیه می نماید، شامل چهار دستگاه ترانسفورماتور به ظرفیت هر دستگاه ۱۶۰۰ کیلو ولت آمپر بعلاوه دو دستگاه دیزل ژنراتور به ظرفیت هر دستگاه ۷۰۰ کیلو ولت آمپر می باشد. یک دستگاه از ترانسفورماتورها به صورت تمام اضطراری تغذیه بارهای حساس را تامین می نماید، سیستم به گونه ای طراحی و اجرا گردیده است که در صورت خطای هر دستگاه ترانسفورماتورها غیر اضطراری، دیزل ژنراتورها بتوانند بار آن ترانسفورماتور را تغذیه نمایند.

پست شماره ۲ شامل یک دستگاه ترانسفورماتور به ظرفیت ۱۶۰۰ کیلوولت آمپر بعلاوه یک دستگاه دیزل ژنراتور به ظرفیت ۶۳۰ کیلو ولت آمپر می باشد که برای تامین برق مصارف باغ دره و ساختمان های جنبی محوطه و دریاچه مجموعه و تصفیه خانه مربوطه را بعهده دارد.

پست شماره ۳ شامل یک دستگاه تراسفورماتور به ظرفیت ۸۰۰ کیلو ولت آمپر بعلاوه یک دستگاه دیزل ژنراتور به ظرفیت ۵۰۰ کیلو ولت آمپر می باشد که برای تامین برق مسجد جامع خرمشهر و محوطه مسجد و بخشی از سایت شمالی و تصفیه خانه و تلمبه خانه و توسعه مصارف آتی پیش بینی گردیده است.

 • سیستم نیروی طراحی پروژه از نوع TN-S می باشد، اسکلت اصلی ساختمان باغ موزه به شبکه ارت سیستم متصل می باشد، جهت حفاظت ساختمان در برابر آذرخش از صاعقه گیرهای الکترونیکی با در نظر گرفتن حفاظت ثانویه در تابلوها در کلاس های مختلف تیپ A و….تیپ D استفاده شده است.
 • سیستم اعلام حریق پروژه به گونه ای طراحی گردیده است که ساختمان های محوطه و ساختمان موزه (بخشهای مختلف) شامل یک مرکز مستقل سیستم اعلام حریق آدرس پذیر می باشد،نهایتاً این مراکز بهم رینگ و از مرکز کنترل تحت مراقبت کنترل می باشند.
 • سیستم اعلام حریق به گونه ای طراحی گردیده است که در مواقع حریق سناریوی از پیش تعریف شده جهت سیستم های الکتریکی و مکانیکی جهت کنترل و یا خاموش کردن آنها براحتی توسط این سیستم تحقق پیدا می کند این مباحث بیشتر شامل هوارسان ها، هواکش ها، هواکش های فشار مثبت، آسانسورها ورمپ ها و درب های برقی و… می باشد.
 • برای فضاهای عمومی ، محوطه، فضاهای اختصاصی (سالن اجتماعات، رستوران و…….. ) سیستم صوتی پیش بینی شده است.
 • برای فضاهای مورد نیاز سیستم تلفن در نظر گرفته شده است کل مجموعه باغ موزه و باغ دره دارای یک مرکز تلفن می باشد، با توجه به وضعیت منطقه و امکانات شرکت مخابرات یک اتاق فیبر جهت تامین خطوط تلفن پروژه و دیگر پروژه های منطقه پیش بینی شده است.
 • شبکه کامپیوتری پروژه با در نظر گرفتن بخش مفهومی و تالارهای موزه دارای یک سیستم پیشرفته و به روز در بخش IT می باشد، ضمناً بخش IT دارای یک مرکز اطلاعات (Data Center  ) که با آخرین استانداردهای روز بین المللی هماهنگی دارد طراحی گردیده است.
 • پروژه باغ موزه دفاع مقدس دارای یک سیستم هوشمند بسیار پیشرفته می باشد، کاملترین و بزرگترین پروژه BMS در کشور می باشد که دارای حدود ۰۰۰/۱۵ داده (فیزیکی و مجازی) می باشد این سیستم در برگیرنده سیستم های روشنایی فضاهای عمومی ، تجهیزات مکانیکی (موتورخانه،هوارسان، و پکیج یونیت ها و هواکش و……..) تابلوهای برق، ترانسفورماتورها، دیزل ژنراتورهاو…….. می باشد سیستم های اعلام حریق، دوربین های مداربسته و سیستم کنترل تردد (Access Control) بصورت تجمیع با سیستم هوشمند پروژه(BMS) می باشند.
 • برای فضاهای عمومی ، حساس و محوطه سیستم دوربین مداربسته از نوع IP در نظر گرفته شده است.
 • ورود و خروج فضاهای حساس و مهم توسط سیستم کنترل تردد (Access Control) انجام می گیرد.
 • برای تغذیه دستگاههای حساس بخش IT ، سیستم های هوشمند، شبکه کامپیوتری، دوربین های مداربسته و…. برق بدون وقفه UPS در نظر گرفته شده است.