پیمانکار رتبه یک تاسیسات

نیروگاه برق مسکونی
1395-06-26
آجرهای سفالی خنک کننده
1395-07-02
Show all

تولید برق از درختان مصنوعی

تولید برق از درختان مصنوعی

گردآورنده : هادی کاظمی
شهریور۹۵

%d8%af%d8%b1%d8%ae%d8%aa%d8%a7%d9%86-%d9%85%d8%b5%d9%86%d9%88%d8%b9%db%8c-2انرژی خورشیدی به وفور در دسترس است و به عنوان ساده ترین و تمیز ترین نوع از انرژی تجدید پذیر شناخته می شود. با این حال مشکل اصلی در ارتباط با بهره برداری از انرژی خورشیدی، نصب کلکتورهای خورشیدی بزرگ که فضای زیادی را اشغال می کنند، است. با پیشرفت تکنولوژی درختان مصنوعی این مشکل را حل کردند. از نظر فنی حتی با تکنیک های پیشرفته bioprinting ما نمی توانیم درختان واقعی را ایجاد کنیم. اما دانشمندان در مرکز فنی فنلاند (VTT) موفق شدند از مواد آلی و فن آوری پرینتر سه بعدی درختان مصنوعی تولید کنند که از سلول های آن برای برداشت انرژی خورشیدی و جذب ارتعاشات و تولید انرژی جنبشی از وزش باد استفاده می شود. این درختان که توسط فناوری پرینتر سه بعدی تولید شده اند فقط یک نمونه اولیه هستند، اما ایده دانشمندان برای تولید این درختان در مقیاس وسیع، برداشت انرژی با هدف سازگاری با محیط زیست است.
این درختان از انرژی تجدید پذیر مانند خورشید و باد استفاده می کنند و به معنای واقعی کارآمدتر و سازگار با محیط زیست هستند. این بهترین گزینه تولید انرژی است چرا که نیاز به زمین بسیار کمتر است و انرژی بسیار موثرتری نسبت به سیستم سنتی سلول های فتوولتائیک تولید می کند. بسته به محل و اندازه سیستم، یک درخت می تواند ۲۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ کیلووات ساعت در سال برق تولید کند.

%d8%af%d8%b1%d8%ae%d8%aa%d8%a7%d9%86-%d9%85%d8%b5%d9%86%d9%88%d8%b9%db%8c-3

پنل های خورشیدی هر برگ فقط ۲/۰ میلی متر ضخامت دارند و از لایه های پلیمری و مغناطیسی تشکیل شده اند. برگ ها و لایه های آن از طریق پرینتر سه بعدی ایجاد می شوند و هر برگ شامل اتصالات دقیق برای سیم کشی و سلول های فتوولتائیک است. سطح این سلول ها دقیقا ۰۱۴۴/۰ متر مربع است که آنگونه که شرکت سازنده آن ادعا کرده ۲۰۰ برگ از آن برای ایجاد شدت جریان ۲/۳ آمپر برق مناسب خواهد بود. اگر آن ها را در یک فضای باز به مساحت یک متر مربع قرار دهیم می توانند در آب و هوای آفتابی ۴/۱۰ وات برق تولید کنند.
برگ کوچک این درختان انرژی خورشیدی را تولید و ذخیره می کند و می تواند در وسایل برقی کوچک و شارژ تلفن های همراه استفاده شود. برگ هر درخت در واقع سلول های خورشیدی انعطاف پذیر ارگانیک هستند که با استفاده از تکنولوژی تولید انبوه چاپ شده اند. هر برگ دارای یک مبدل برق جداگانه است که در کنار هم یک سیستم چند مبدله را ایجاد می کنند و این امکان را فراهم می کند که از منابع مختلف انرژی مثل خورشیدی, بادی و اختلاف دما، انرژی را جمع آوری کند. هرچه مقدار پنل های خورشیدی در هر یک از این درختان بیشتر باشد انرژی بیشری را می توان برداشت کرد. تنه درختان توسط پرینتر سه بعدی ایجاد شده و ماده آن چوب بر پایه ی بایوکامپوزیت است. آن ها نیز قابلیت تولید انبوه را دارند و می توان مقدار زیادی از آن ها تولید کرد.
ویژگی بزرگ این درخنتان این است که می توانند مواد غذایی خود را توسط فرآیند فتوسنتز فراهم کنند. برگ سبز درختان مواد غذایی را برای انسان فراهم می کنند و برگ های خورشیدی نیز انرژی را برای انسان ها فراهم می کنند.

منبع:
http://www.alternative-energy-news.info/

یک دیدگاه